Haber

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İsrail’i Desteklerken Batı Şeria’daki Aşırıcı Yerleşimcilerden Hesap Sormasını Vurguladı

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, İsrail Devlet Başkanı Isaac Herzog ile yaptığı telefon görüşmesinde İsrail’e verdiği desteği yineledi ve Batı Şeria’daki “şiddet eylemlerinden sorumlu aşırıcı yerleşimcilerin sorumlu tutulması”nın altını çizdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ABD Başkan Yardımcısı Harris ve Herzog, İsrail Devlet Başkanı Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırılarının birinci ay dönümünde telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede İsrail, Gazze ve Batı Şeria’daki son gelişmelerin ele alındığı Harris, “İsrail’in vatandaşlarını savunma ve terörle mücadele hakkına” verdiği desteği dile getirdi.

Esirlerin serbest bırakılmasının önemine dikkat çeken Harris, sivillerin korunmasına ve uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesine de vurgu yaptı.

Harris, Gazze’deki sivillere yönelik insani yardımın artırılmasının önemini dile getirerek, Batı Şeria’daki “şiddet eylemlerinden aşırıcı yerleşimcilerin sorumlu tutulması” ve bölgede güvenlik ve istikrarın artırılması çağrısında bulundu.

Bölgede mevcut çatışmaların ötesinde sürdürülebilir barışın tesis edilmesi gerektiğine dikkat çeken Harris, bu konuda bölgedeki ortaklarıyla birlikte çalışacaklarını belirtti.

ABD Savunma Bakanı Mısırlı mevkidaşı ile İsrail ve Gazze konusunu görüştü

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan yazılı açıklamaya göre ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Mısırlı mevkidaşı Muhammed Zaki ile de telefon görüşmesi yaptı.

İki bakan, 7 Ekim’den sonra Orta Doğu’da güvenliğin artırılmasını tartışırken Austin, Mısır’a insani yardımın Gazze’ye girişi ve ABD vatandaşlarının Gazze’den tahliye edilmesindeki rolü nedeniyle teşekkür etti.

Bakanlar ayrıca sivilleri korumanın değerini de tartışırken Austin, İsrail’in “terörist saldırılara karşı kendini savunma hakkını” vurguladı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den gerçekleştirilen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 30’a yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail’in saldırılarında 4 bin 237’si çocuk, 2 bin 719’u kadın olmak üzere 10 bin 328 Filistinli öldürüldü, en az 25 bin kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 163 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’nin binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastaneleri ile Kudüs çevresini ve Filistin’e bağlı Endonezya hastanelerini vurdu. Kızılay, tahliyeye zorluyor. Baskınlarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 63 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu