Ekonomi

ABD, İsrail saldırısının ardından İran’a yönelik ihracat kontrollerini genişletiyor

Amerika Birleşik Devletleri, geçtiğimiz hafta Perşembe günü İsrail’e yapılan son saldırının ardından İran’a yönelik ihracat kısıtlamalarını “düşük seviyeli teknolojiye” odaklanarak genişletti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın bu hamlesi hem 13 Nisan’da İsrail’e yapılan saldırıya hem de İran’ın Rusya’yı askeri olarak desteklemedeki rolüne bir yanıt niteliği taşıyor.

Ticaret Bakanlığı listesini, İran’a ihraç edilmesi ya da yeniden ihraç edilmesi halinde artık lisans gerektirecek ilave kalemleri de içerecek şekilde güncelledi. Buna Amerikan teknolojisi kullanılarak uluslararası alanda üretilen mallar da dahildir.

Bu sıkılaştırılmış önlemler, Ticaret Bakanlığı’nın İran’ı Rusya’nın Ukrayna’daki askeri çabalarına yardımcı olmak için insansız hava araçları sağlamadaki rolü nedeniyle ilk kez hedef aldığı Şubat 2023’te alınan önlemlerin bir uzantısıdır.

Bu kısıtlamalar, ABD’nin İran’a uyguladığı kapsamlı ihracat kontrollerine bir ek niteliğindedir. Ayrıca Rusya, Belarus ve şu anda Rusya tarafından işgal altında tutulan Kırım bölgesine yönelik mevcut yaptırımları da tamamlıyor.

Geliştirilmiş ihracat kontrollerine paralel olarak ABD İran’a yeni yaptırımlar uygulamaya koymuştur. Bu yaptırımlar İran’ın insansız hava aracı üretiminde etkili olan kişi ve kuruluşları, özellikle de İran’ın Shahed modeli insansız hava araçlarında kullanılan motor tipleriyle ilgili olanları hedef almaktadır. Bu insansız hava araçları geçtiğimiz hafta İsrail’e düzenlenen saldırıda kullanılmıştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu