Haber

AFAD Gönüllüleri Samsun’da Yangınla Mücadele Eğitimi Verdi

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerince 60 AFAD gönüllüsüne yangına müdahale eğitimi verildi.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, teorik eğitimin ardından gönüllülere yangın söndürücünün fiili kullanımı ve yangına doğru müdahale teknikleri öğretildi.

Programın ilk aşamasında itfaiye araçları tanıtılarak, yangın çeşitleri, itfaiyenin görevleri, yangın söndürmede kullanılan kıyafet, araç ve gereçler hakkında teorik bilgiler verildi. İkinci aşamada ise gönüllülere yangın söndürücü kullanımı ve yangın anında doğru müdahale konusunda uygulamalı eğitim verildi. Eğitim sonrası yapılan sınavın ardından AFAD gönüllülerine katılım belgeleri verildi.

İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Merkezi Eğitim Sorumlusu Mehmet Aşıkoğlu, verilen eğitimlerle itfaiye gelene kadar gönüllülere yangına doğru müdahalenin nasıl yapılacağının öğretildiğini belirtti.

Aşıkoğlu, “Bu eğitimde AFAD gönüllüsü arkadaşlarımıza yangına müdahale teknikleri, güvenlik eğitimleri, oluşabilecek her türlü tehlikenin bertaraf edilmesi konularında teorik ve uygulamalı bilgiler verildi. İtfaiye Eğitim Merkezi olarak biz de itfaiyemize bilgi verdik. müdahalenin yanı sıra yangın kurtarma süreci hakkında da gönüllüler. Oluşabilecek küçük çaplı yangınlarda arkadaşlarımız rahatlıkla müdahale edebiliyor.” sözlerini kullandı.

AFAD gönüllüsü Sevilay Baş, eğitimin çok faydalı geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

“AFAD’dan doğal afetlere müdahale konusunda eğitimler aldık. Burada bire bir yangın eğitimi almak çok faydalı oldu. İtfaiyeciler bizi hem teorik hem de pratik olarak eğittiler. Bilmediğimiz birçok konuyu burada öğrendik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu