Haber

Bibn283 Rakımında 2 ‘Sarı Tuzlu’ Ziyareti

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte 2 bin 283 rakımlı Sarı Saltık Türbesi de dahil olmak üzere Tunceli’deki bazı Alevi inanç merkezlerini ziyaret etti. “Birbirimizi anlamak aslında dünyanın en kolay şeyi” diyen İmamoğlu, “Anlaşamamak en zoru. Bazen en zorunu da başarıyoruz. Birbirimizi anlamamayı, dinlememeyi başarıyoruz. İnşallah anlarız. bunun üstesinden gelin” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu, Elazığ’ın ardından Tunceli’nin Pertek ve Hozat ilçelerine bir dizi ziyarette bulundu. Pertek’te İmamoğlu çifti, Ağuçan Ocağı Türbesi, Cemevi ve Kültür Merkezi ve Sultan Hıdır Türbesi; Hozat’ta Derviş Cemal Ocağı ve 2.283 rakımlı Sarı Saltık Türbesi’ni ziyaret etti. İmamoğlu, Alevi vatandaşların kutsal saydıkları ziyaretler ve tarihsel süreçleri hakkında İBB Genel Sekreter Yardımcısı Uzman Polat’tan bilgi aldı. Ziyaret alanlarında vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaşan İmamoğlu çifti, vatandaşların fotoğraf çektirmek için taleplerini yerine getirdi. Dilek ağacına bez bağlayıp mumlar yakarak dileklerde bulunan İmamoğlu çiftine bir genç Zülfikar kolye ikram etti.

“GERÇEKTEN DÜNYADAKİ EN KOLAY ŞEY BİRBİRİNİ ANLAMAKTIR”

İmamoğlu, inanç merkezlerine yaptığı ziyaretleri şu sözlerle değerlendirdi:

“Aslında toplumumuzun çok fazla keşfetmediği, en doğusundan en batısına, bazen binlerce yıl öncesine kadar uzanan çok derin fikir ve ideolojilerin olduğu bir vatanımız var. Bir yanda inancımız adına çok özel anlar, çok özel şahsiyetler bu topraklarda yatmaktadır. Her zaman söylerim; Birbirini anlamak aslında dünyanın en kolay şeyi. Anlaşamamak en zor şey. Bazen en zor şeyi başarırız. Birbirimizi anlamamayı ve dinlememeyi başarıyoruz. Umarım bunu atlatırız. Yeni nesil gençlerde en sevdiğim şey ön yargılarını yıkmış bir nesil. Bugün muhtemelen bazı acı bedeller ödeniyor veya süreçler yaşanıyor ama günün sonunda genç kuşakta hissettiğim önyargıları yıkma yollarını, hoşgörülü yaklaşımlarını gelecek için büyük bir umut olarak görüyorum. milletimizin adı. Bu bağlamda adım attığı her bölgede, kendi ruh halimde, ülkenin her noktasında farklı bir aydınlanma yaşıyorum. Bugün birçok kez ziyaret ettiğim Tunceli il sınırlarında keşfedilmeyi bekleyen, görmeden gelip göremeyeceğiniz noktaları görmek beni çok mutlu ediyor.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu