Ekonomi

BTIG: SPY Endeks Vadeli İşlemleri Olumsuz Kısa Vadeli Risk-Ödül Oranına İşaret Ediyor

BTIG analistleri Perşembe günü, S&P 500 endeksinin son dönemdeki etkileyici yükselişinin uzun sürmeyebileceğini ve kısa vadede düşüş yaşanabileceğini belirten uyarıcı bir açıklama yayınladı. Endeksteki önemli yükselişlerin ardından gözlemlenen tarihsel modellere dayanarak uyarıda bulundular.

BTIG, “Endeks, Tüketici Fiyat Endeksi açıklamasının ardından kayda değer bir artış gösterdi, ancak önemli olan sonraki piyasa tepkisidir” diyor. S&P 500’ün bugünkü önemli artışının Göreceli Güç Endeksi’ndeki (RSI) keskin bir yükselişin ve bir önceki kapanışa göre %0,80’den fazla daha yüksek olan bir açılış fiyatının ardından geldiğine dikkat çekiyorlar. 1993’ten bu yana nadiren görülen bir olay kombinasyonu.

BTIG, böyle bir göstergeden sonra geçmiş performansın tutarsız olduğunu kabul ederken, kısa vadede rahatsız edici bir modelin altını çiziyor. “Bu olayın son yedi örneğinin ardından, SPY (S&P 500’ü takip eden bir ETF) her seferinde beş gün sonra değerinde bir düşüş gösterdi (ortalama %1,26 düşüş)” gözleminde bulunuyorlar.

Böyle bir olaydan sonraki beş gün içinde endeksteki en yüksek ve en düşük değişiklikleri inceleyen BTIG, kazanç potansiyelinin %1,21’lik bir artışla sınırlı olduğunu, buna karşın kayıp potansiyelinin çok daha fazla olduğunu ve kaydedilen en yüksek kaybın %4,74 olduğunu keşfetti.

BTIG şu sonuca varıyor: “Basitçe ifade etmek gerekirse, anlık risk ve ödül senaryosu bu olayın ardından olumsuza doğru eğiliyor.”

Analistler, yaklaşan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının gelecekteki piyasa trendleri üzerinde olası bir etkisi olduğunu kabul ediyor ve Apple Inc’in (AAPL) son zamanlardaki güçlü performansını onaylıyor. Bununla birlikte, özellikle daha geniş piyasa ralliye tam olarak katkıda bulunmadığı için, yükseliş eğilimine gelişigüzel katılmamayı tavsiye ediyorlar.

“S&P 500 endeksi %1’in üzerinde yükselmesine rağmen, New York Borsası (NYSE) işlem hacminin yalnızca %73’ü yükselen hisselerden geldiği için piyasa genişliği göründüğü kadar güçlü değil,” diye açıklıyorlar. BTIG, Teknoloji sektörünün olağanüstü performansının şaşırtıcı olduğuna dikkat çekiyor ve mevcut ekonomik koşullar göz önüne alındığında Finans sektörünün daha beklenen bir lider olabileceğini öne sürüyor.

Bu makale AI’nin yardımıyla oluşturulmuş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu