Teknoloji

Elon Musk’ın dev uzay gemisi Starship, dördüncü fırlatmaya hazır

Elon Musk’ın, hayal ettiği gibi galaksileri gerçekten fethetmek için öncelikle Mars’a ulaşması gerekiyor. Ancak önce bu uzak yolculukta gerekli erzak ve malzemeyle beraber astronotları da taşıyacak olan dev uzay gemisi Starship’in sağlamlığını kanıtlaması gerekiyor.

SpaceX kısa süre önce, devasa roketin dördüncü uçuş testinin, düzenleyicilerin onaylaması durumunda 5 Haziran’da yapılabileceğini duyurdu. Daha önce bu fırlatmanın, Mayıs ayı içerisinde yapılacağı düşünülüyordu.

Starship, Mart ayındaki son test uçuşunda başarıyla uzaya fırlatıldı ancak SpaceX, Dünya atmosferine yeniden girdiğinde araçla bağlantısını kaybetti. Şirket, güçlendiricinin yeniden giriş sırasında “beklenenden daha düşük iniş yanma itkisine” sahip olduğunu ve bunun muhtemelen “devam eden filtre tıkanmasından” kaynaklandığını söyledi.

Yeni testle beraber, Starship’in uzaydan dünyaya inişi test edilecek.

Starship, insanoğlunun geliştirdiği en büyük uzay gemisi ve devasa taşıma kapasitesiyle hem Ay’da kurulacak bir üsse, hem de Mars’a, astronotların uzun süreli yaşamına yetecek kadar malzeme taşıyabilecek.

Starship, son testinde yere inmeyi başaramamış olsa da, tam yüklü kapasitesiyle uzaya çıkmayı başardı. Bu da Starship hakkındaki umutların güçlenmesine destek oldu.

SpaceX, tamamen yeniden kullanılabilir bir uzay aracı geliştirme hedefinin bir parçası olarak Starship’i ilk kez 2012 yılında geliştirmeye başladı. 165 metre uzunluğundaki Starship tüm testlerini başarıya bitirip hizmete girdikten sonra kalabalık mürettebat gruplarını ve ağır kargoları uzaya taşıyabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu