Yaşam

Hayranları Bile Bilmiyor: Gelsin Hayat Bildiği Gibi Dizisinin Sadi’si Ertan Saban İlk Kez Orada Rol Almış

Yetenekli oyuncu Ertan Saban, yer aldığı dizi ve sinema projeleriyle isminden sıkça kelam ettiriyor ve başarılı oyunculuk performansıyla herkesin takdirini topluyor. Saban’ın özellikle son dönemde rol aldığı Gelsin Hayat Bildiği Gibi dizisinde canlandırdığı Sadi Payaslı karakteri hayranları tarafından çok seviliyor. Gelin, Ertan Saban’ın meslek seyahatine göz atalım.

Ertan Saban Üsküp’te dünyaya gelmiş.

Ataları Osmanlı zamanında Kars’tan Makedonya’ya göç eden Ertan Saban, 4 Aralık 1977 tarihinde Üsküp’te dünyaya geldi. Tiyatroya duyduğu sevgi hasebiyle Makedonya Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü okudu. Bunun yanında Pedagoji alanında eğitim gördü. Başarılı oyuncunun kardeşi Erman Saban da abisi Ertan Saban gibi oyunculuk mesleğini seçmiş. Hatta iki kardeş, beraber uzun bir süre Makedonya Türk Tiyatrosunda sahne almışlar.

Oyunculuğa tiyatro sahnesinde başladı.

Saban, konservatuvardan sonra bir dönem yurt dışında çalıştı. Fransa’da birlikte çalıştığı Türk direktör, yetenekli oyuncuya Türkiye’de tiyatro yapmayı planladığını ve onun da kendisiyle gelmesini istediğini söyleyince Saban, 2005 yılında kendini Türkiye’de buldu. Kent tiyatrosunda birkaç oyunda rol aldıktan sonra İstanbul Halk Tiyatrosunda da yer almaya başladı. O devirde Türkçesi şimdi kâfi düzeyde değildi, bu nedenle Türkçesini geliştirene kadar direktör yardımcısı olarak çalıştı. 2006-2007 döneminde İstanbul Halk Tiyatrosunda Can Tarlası isimli oyunda Dolunay Soysert, Levent Üzümcü, Yıldıray Şahinler üzere ünlü isimlerle sahne aldı.

İlk kamera önü oyunculuk tecrübesini 2003 yılında yayınlanan Sultan Makamı dizisi ile yaşadı.

Ertan Saban, 2003-2004 yılları ortasında Kanal D’de ekrana gelen Sultan Makamı ile kamera önü oyunculuğa ilk adımını attı. İstanbul’da bir mahallede yaşanan samimi bağları, insanların umutlarını, yoksulluğu ve aşkı anlatan dizi; 26 kısım sürdü. Yetenekli oyuncu; daha sonra 2005’te yayınlanan ve yönetmenliğini Aydın Bulut’un üstlendiği, senaryosunu Nuran Devres’in kaleme aldığı Savcının Karısı isimli dizide Gamze Özçelik, Şevket Çoruh, Ahu Yağtu, Tamer Yiğit gibi ünlü oyuncularla rol aldı. Bu dizi sayesinde popülerlik kazandı ve böylece birçok yapımda yer almaya başladı.

Yetenekli oyuncu Ertan Saban’ı 2007 yılında Demet Evgar ile tıpkı klipte izlemişiz.

Başarılı oyuncu Ertan Saban, Malt isimli Türk rock müziği kümesinin Zelzele müziğinin klibinde oynadı. 2007 yılında çekilen klipte Ertan Saban’a sevilen oyuncu Demet Evgar eşlik etmiş! Ertan Saban’ın birçok hayranı, onun bu klipte rol aldığını bilmese de Zelzele aslında çok tanınan. Hatta YouTube’daki izlenme sayısı 1,5 milyona yaklaşmış.

Asıl çıkışını bir dönemin efsane dizisi Elveda Rumeli ile yaptı.

Yetenekli oyuncu, 2006’da yayınlanan aksiyon tipindeki dizi Sağır Oda’da da rol aldı ve Nogayhan Kırımlı karakterini canlandırdı. 34 kısım süren dizi çok popülerdi fakat Saban asıl çıkışını 2007 yılında yayın hayatına başlayan efsane dizi Elveda Rumeli ile gerçekleştirdi. Ertan Saban, dizide hayat verdiği Aleksander Makedonski karakteri ile izleyenlerden tam not aldı. Yayınlandığı periyot fenomen olan ve Erdal Özyağcılar, Tolgahan Sayışman, Şebnem Sönmez üzere kıymetli isimlerin yer aldığı Elveda Rumeli; reytinglerinin düşmesi nedeniyle 83. kısmıyla ekranlara veda etti.

Beyaz perdede birçok başarılı üretimde yer alırken senaristlikte de çok yetenekli olduğunu kanıtladı.

Ertan Saban; Gölgesizler, Diğer Semtin Çocukları ve Çiçero isimli sinema sinemalarında de rol aldı. Ali Atay’ın yönettiği Limonata’da ise Atay’la filmin senaryo yazarlığını üstlenirken oyuncu kadrosunda da Sakip karakteriyle yer aldı. Bu filmle hem oyunculuk hem senaryo konularındaki yeteneğini sergiledi.

Peş peşe dizi projelerinde boy gösterdi.

Başarılı oyuncu Ertan Saban; Karakol dizisinde Reşat, Bir Kadın Tanıdım’da Umut Çelebi, Sakarya Fırat’ta Teo, Büyük Sürgün Kafkasya’da Ömer, Kurtlar Vadisi Pusu’da Gölge, Mehmed: Bir Cihan Fatihi’nde Konstantinos, Avlu’da Oğuz Okan, Gel Dese Aşk’ta Barlas ve Son Nefesime Kadar’da Vedat karakterlerine hayat verdi. Saban, art arda oynadığı dizi projeleriyle çok daha geniş kitlelere ulaşmış oldu.

Gelsin Hayat Bildiği Gibi dizisinde canlandırdığı Sadi Payaslı karakteriyle olay yarattı.

Ünlü oyuncu; 21 Temmuz 2022’de ekran macerasına başlayan, senaryosunu Gani Müjde’nin yazdığı Gelsin Hayat Bildiği Gibi’de sergilediği başarılı performansla çok konuşuldu. Dizide canlandırdığı Sadi Payaslı karakteri toplumsal medyada gündem oldu ve izleyiciler tarafından çok sevildi. Ertan Saban, hayat verdiği karakterlerle hayranlarının beğenisini kazanmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu