Ekonomi

Tayvan, Çin’in kıyılarına yakın askeri tatbikatına tepki gösterdi

Tayvan savunma güçleri, Çin’in ada yakınlarında başlattığı ve Pekin tarafından “cezalandırma” tatbikatı olarak adlandırılan askeri tatbikatlara karşılık olarak harekete geçti. Bugün başlayan ve iki gün boyunca devam edecek olan tatbikatlar Tayvan Boğazı ile Kinmen, Matsu, Wuqiu ve Dongyin gibi Tayvan kontrolündeki adalara yakın bölgeleri kapsıyor.

Çin’in eylemleri, Tayvan’ın yeni başkanı Lai Ching-te’nin Pazartesi günü göreve başlamasının ardından geldi. Tayvan’ın egemenliği konusundaki tutumu nedeniyle Pekin tarafından olumsuz karşılanan Lai, Dışişleri Bakanı Wang Yi de dahil olmak üzere Çinli yetkililerin eleştirilerine maruz kaldı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Doğu Tiyatro Komutanlığı yerel saatle sabah 7:45’te başlayan tatbikata çeşitli askeri birlikleri dahil etti. Bu tatbikatların deniz-hava muharebesine hazırlık, hassas saldırılar ve muharebe yeteneklerini değerlendirmek için entegre operasyonlara odaklandığı söyleniyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı tatbikatları kınadı ve kuvvetlerinin adayı savunmaya hazır ve muktedir olduğunu ileri sürdü. Bakanlık kuvvetlerini konuşlandırdı ve hava savunma ve füze kuvvetleri ile durumu aktif olarak izliyor.

Tayvan başkanlık ofisi de Çin’in askeri eylemlerinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek adanın demokratik özgürlüklerine ve bölgesel barışa yönelik tehdidi vurguladı.

Üst düzey bir Tayvanlı yetkili, hükümetin bu tür senaryoları öngördüğünü ve Çin’in askeri hareketlerini yakından izlediğini belirtti. Söz konusu yetkili, tatbikatların yapıldığı bölgelerin Tayvan’ın kıyıdan 24 deniz mili uzaklığa kadar uzanan bitişik bölgesine tecavüz etmediğini kaydetti.

Mevcut tatbikatların kapsamı Tayvan’ın dış adalarını da içerecek şekilde oldukça geniş ve bu da Çin’in denizleri kontrol etme ve yabancı müdahaleleri caydırma kabiliyetinin bir göstergesi olarak görülüyor.

Askeri faaliyetlere rağmen Tayvan’da kamuoyunda kayda değer bir endişe yaşanmadı ve yerel borsa direnç gösterdi; gösterge borsa endeksi bu sabah hafif bir artış yaşadı.

Askeri tatbikatlar Tayvan’ın bağımsızlık yanlılarına güçlü bir mesaj ve dış müdahaleye karşı bir uyarı olarak yorumlandı.

Çin’in 2023 ve 2022 yıllarında Tayvan yakınlarında benzer büyük ölçekli askeri tatbikatlar gerçekleştirmesi nedeniyle bu tatbikatlar bir modelin parçası. Bunlardan en dikkat çekeni Ağustos 2022’de, dönemin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaretinin ardından Tayvan çevresinde bir dizi canlı ateş tatbikatına yol açmıştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu