Ekonomi

Trump’ın sus payı davası kararı 2024 seçimlerini etkileyebilir

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın yargılandığı davada jüri üyelerinin 2024 başkanlık seçimleri üzerinde önemli etkileri olabilecek bir kararı yakında vermeleri bekleniyor. Trump, yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’ı Trump’la yaşadığı iddia edilen cinsel ilişki konusunda susturmak için yapılan ve kendisinin reddettiği bir ödemeyle ilgili olarak iş kayıtlarında tahrifat yapmaktan 34 suçlamayla karşı karşıya.

New York’ta Demokrat bir savcı tarafından açılan dava, Trump’ın Başkan Joe Biden ile 5 Kasım’da yapacağı seçim yarışından önce sonuçlanması muhtemel tek dava olması nedeniyle dikkatleri üzerine topladı. Trump’ın suçsuz olduğunu kabul etmesiyle birlikte, suçlu bulunması, beraat etmesi ya da jürinin kararını askıya alması gibi sonuçların her birinin kampanyası üzerinde farklı potansiyel etkileri olacaktır.

Suçlu bulunması Cumhuriyetçi ve bağımsız seçmenlerin bir bölümünü caydırabilir. Nisan ayında yapılan bir Reuters/Ipsos anketi, her dört Cumhuriyetçiden birinin suçlu bulunması halinde Trump’a oy vermeyebileceğini ve bağımsızların %60’ının da aynı yönde görüş bildirdiğini ortaya koymuştur. Cumhuriyetçi anketçi Whit Ayres, ılımlı Cumhuriyetçi ve bağımsız seçmenlerdeki küçük bir kaymanın bile Biden için avantajlı olabileceğini öne sürdü. Buna rağmen Ayres, davanın özel yapısının Cumhuriyetçilerin suçlu bulunmasını siyasi motivasyonlu olarak görmemelerine imkan verebileceğini kaydetti. Cumhuriyetçi bir danışman olan Tricia McLaughlin, suçlu bir kararın Trump üzerinde psikolojik bir etki yaratabileceğini ve mali kaynaklarını temyize yönlendirebileceğini belirtti.

Brookings Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Bill Galston ise, birçok Amerikalının seks konusunda yalan söylemeyi içerdiği için davayı önemsiz görebileceğini belirterek, suçlu kararının etkisi konusunda kuşkularını dile getirdi.

Siyasi danışmanlar beraat halinde bunun Trump için önemli bir kazanç olacağı ve kendisine karşı açılan diğer davaların da temelsiz olduğunu iddia etmesine olanak sağlayacağı görüşünde. Trump Washington, Georgia ve Florida’da başka suçlamalarla da karşı karşıya ve bu suçlamaların tamamını reddetti.

Jürinin karar vermemesi ve bunun sonucunda da davanın düşmesi, beraat kararıyla aynı ölçüde haklı çıkmasını sağlamayacaktır, ancak Trump yine de bunu bir zafer olarak gösterebilir. Ancak, Cumhuriyetçi danışman John Feehery’ye göre hatalı yargılama “temiz bir sağlık raporu” sunmayacaktır.

Sonuç ne olursa olsun Demokrat danışman Karen Finney, Trump’ın dava sonuçlandıktan ve yayın yasağı kalktıktan sonra rakiplerine karşı saldırılarını yoğunlaştırmasını bekliyor. Finney ayrıca dava detaylarının ortaya çıkmasının seçmenlerin görüşlerini etkileyebileceğini belirterek, davanın düşmesinin bazı jüri üyelerinin Trump’ın suçlu olduğuna inandığını gösterebileceğini öne sürdü.

Önümüzdeki hafta açıklanması beklenen jüri kararının, Biden’a karşı seçimlere hazırlanan Trump’ın kampanyası üzerinde doğrudan bir etkisi olması muhtemel.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu