Yaşam

Üsküdar Belediyesi,: Şiddet Mağduru Kadınlar Yazdı ve Oynadı

ŞİDDET MAĞDURU BAYANLARIN YAZIP OYNADIĞI BİR VARLIK MASALI OYUNU ÜSKÜDAR’DA PERDELERİNİ AÇTI

KADINA YÖNELİK ŞİDDETTE HER KIYILAN CAN ÜSKÜDAR’DA YAPRAK DÖKÜMÜNE SAHNE OLDU

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ ŞİDDET MAĞDURU BAYANLARIN YAZIP SAHNELEDİĞİ BİR VARLIK MASALI OYUNUYLA BAYANA YÖNELİK ŞİDDETİN TARİHİNE DİKKAT ÇEKTİ

Üsküdar Belediyesi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Gayret Günü’nde şiddet mağduru bayanlar tarafından yazılıp oynanan Bir Varlık Masalı isimli tiyatro oyunu ile bayana yönelik şiddetin geçmişten bugüne uzanan tarihine projeksiyon tuttu.

Üsküdar Bayan ve Aile Müracaat Merkezi’nde (ÜKAD) dayanak gören bayanlar tarafından yazılan ve sahnelenen Bir Varlık Masalı isimli tiyatro oyunu, İslam coğrafyasında öne çıkan Hz. Meryem, Hz. Asiye’nin hayatını sahneye taşıdı. Gördüğü şiddet nedeniyle hayatını kaybeden Özgecan Aslan’ın yaşadıklarına da dokunarak geçmişten günümüze bayana yönelik şiddeti tarihi dönüm noktalarıyla yansıttı. Bir anlatıcının taraf verdiği oyunda, şiddet nedeniyle her kıyılan can yaprak dökümü olarak nitelendirildi.

Hilmi Türkmen:

“Kadınlarımızı her şeyin üstünde tutuyoruz”

Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen, kadına yönelik şiddetin önüne geçebilmek için Üsküdar Belediyesi olarak toplumsal sosyal sorumluluk şuuru ile çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Türkmen, “Üsküdar Belediyesi olarak kadınlarımızı her şeyin üstünde tutuyoruz. Onlara uygulanacak her türlü şiddete “dur!” demeyi görevimiz olarak görüyoruz. Bugün burada şiddet gören bayanlarımızın yazıp oynadığı oyunla bayana yönelik şiddete ait farkındalık şuuru yaratmayı hedefliyoruz. Bayana yönelik, annelerimiz, eşlerimize yönelik şiddetin toplumsal açıdan yarattığı ziyanlar ortada. Bu telafisi olmayan ziyanların daha da artmaması için tüm gücümüzle çalışmalarımızı devam ettireceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu