Haber

WikiLeaks’e bilgi sızdıran eski CIA çalışanına 40 yıl hapis cezası

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarihindeki en büyük sızıntıya neden olmakla suçlanan eski CIA çalışanı Joshua Schulte, 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı. “Vault 7” lakaplı ve 2017 yılında WikiLeaks’e sızdırılan belgelerde, CIA’in geliştirdiği yazılımlarla akıllı telefon, bilgisayar ve televizyonlara sızmasını sağlayan araçlar ortaya çıkarıldı. ABD istihbaratının bu araçları kullanarak telefonları dinleme cihazına dönüştürebildiği iddia edildi.

ABD’deki bir mahkeme de Schulte’yi çocuk istismarı görüntüleri bulundurmaktan suçlu buldu. 35 yaşındaki Schulte, 2017 yılında 8.761 gizli belgeyi WikiLeaks’e aktarmakla suçlanıyor. Schulte suçlamaları reddediyor. Ancak 2020, 2022 ve 2023’teki üç farklı davada farklı suçlamalardan hüküm giydi ve 2018’den beri cezaevinde. En son casusluk, bilgisayar korsanlığı, mahkemeye itaatsizlik, FBI’a yalan beyanda bulunmak ve bulundurmaktan suçlu bulundu. çocuk istismarı görüntüleri.

‘ÜLKESİNE İHANET ETTİ’

BBC Türkçe’nin haberine göre yargıç Jesse M. Furman, Schulte’nin eylemlerinin “Dijital Pearl Harbor” olarak görülebileceğini belirterek, bunların “ulusal güvenliğe anlatılmaz zararlar verdiğini” kaydetti. Federal Savcı Damian Williams, “Joshua Schulte, Amerikan tarihindeki en kötü casusluk suçlarından birini işleyerek ülkesine ihanet etti” dedi. Mahkemede paylaşılan delillere göre Schulte, “terör örgütleri ve yabancı hükümetler hakkında casusluk yapan” bir istihbarat biriminde yazılım mühendisi olarak çalışıyordu.

İddianameye göre Schulte, 2016 yılında gizli bilgileri WikiLeaks’e sızdırdı ve FBI soruşturması sırasında sızıntıdaki rolü hakkında yalan söyledi. İddianamede ayrıca Schulte’nin tüm bunları “iş yerindeki anlaşmazlıklara duyduğu öfkenin bir sonucu olarak” yaptığı iddia edildi. İddiaya göre Schulte, işyerinde kendisine verilen işlerin son teslim tarihlerini sürekli geciktirmesi ve yöneticilerini bu şekilde cezalandırmak istemesi nedeniyle dikkat çekti.

‘BÜYÜK HASARA YOL AÇTI’

Savcı Michael Lockard, “Bu intikam eylemiyle ülkenin ulusal güvenliğine korkunç zarar verdi” dedi. İddianamede, sızıntı nedeniyle ABD istihbaratının yabancı istihbarat hakkında bilgi toplama yeteneğinin zarar gördüğü, CIA personelinin tehlikeye atıldığı ve ABD’ye yüz milyonlarca doların kaybedildiği iddia ediliyor. Savcılara göre Schulte, tutuklandıktan sonra bile bilgi sızdırmaya devam etti, hapishanede bir telefon ele geçirdi ve CIA ve onun bilgi toplama prosedürleri hakkında bilgi paylaşmaya çalıştı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu