Haber

Yeri Derik: İlaç merkezine dönüştürülen tarihi binalar

Mardin’in 62 bin nüfuslu Derik ilçesinde son dönemde uyuşturucu kullanımının yaygınlaşması bölge sakinlerini endişelendiriyor. 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarının ardından şehrin her mahallesine askeri karakollar kuruldu. Şehrin tüm yüksek zirveleri ileri karakollar ve kalelerle çevriliydi. Ayrıca şehrin iki giriş noktasında kontrol noktaları oluşturuldu. Dört bir yandan “güvenlik” önlemleri alınan kentte son yıllarda uyuşturucu kullanımı arttı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, çok sayıda uyuşturucu satıcısını kendi önlemlerini alarak yakalayan vatandaşlar, daha önce herhangi bir önlem almadıktan sonra uyardıkları satıcıları polise teslim etti. Ardından bir süre ortalıkta görünmeyen satıcılar, birkaç gün ve haftalar sonra yeniden ortaya çıkmaya başladı. Terk edilmiş binalarda dolaşan uyuşturucu tacirlerini ve kullanıcılarını gören vatandaşlar uyarılarına devam etse de bir sonuç alınamazken, metruk binalar ve harap durumdaki bazı tarihi binalar uyuşturucu madde kullanım alanı haline geldi.

İLAÇ MALZEMELERİ ORTADA

Merkez Dağ Mahallesi’nin üst katına yapılan jandarma kulübesinin altına hızla yerleşen tarihi bir yapı da uyuşturucu kullanılan mekanların başında geliyor. Uyuşturucu kullanımı için hazırlanan ekipmanların yanı sıra bina içerisinde uyuşturucu atıkları görülebiliyor. Restore edileceği söylense de çökme tehlikesi bulunan ve herhangi bir çalışma yapılmayan binada özellikle geceleri uyuşturucu kullanılıyor. Aynı mahallede bulunan boş bir evin çatısı da benzer şekilde uyuşturucu merkezi haline geldi.

‘GÖZ BAĞLANTISI’

İlçeye uyuşturucu getirenlerin yetkililerce bilinmesine rağmen hiçbir şey yapılmadığını öne sürenler, çocuklarının sokağa çıkmasından endişe duyduklarını ifade etti. Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir mahalle sakini, mahallede her gece birebir sorun yaşandığını ve çocukların risk altında olduğunu kaydetti. Burada yaşayan bir kişi, “Herkes görüyor. Baş edemiyorlar. Uyuşturucu Derik’in her yerinde satılıyor. Yerliler olarak her gün satıcı kovalamak zorundayız. Yakalıyoruz ama ertesi gün yine aynı kişiler sokakta. Açıkta gözden kaçıyor. 2015’ten sonra her yere yayıldılar. Özellikle bu mahallelerde. Dreik’te hemen hemen her yerde karakol var, her sokakta kameralar var. Polis en ufak bir şeyin farkındayken, farkında değil mi? Her şey gün gibi ortada ama kimse müdahale etmiyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu