Ekonomi

2022 sezonunu olumlu geçiren turizmciler, 2023 yılına umutla hazırlanıyor.

2022 yılını olumlu geçiren turizmciler, 2023 yılına umutla hazırlanıyor.

2022 turizm dönemini keyifle kapatan turizmciler, pandeminin israfını karşılamaya başladı.

ALTİD Lideri Sili, “2023 sezonuna olumlu ve umutlu bakma noktasına geldik”

ANTALYA Korona virüs salgını sonrası olumlu bir dönem geçiren Alanyalı turizmciler, 2022 dönemini memnun kapattı. Rusya-Ukrayna ortasında yaşanan krizin etkilerine rağmen olumlu bir dönem geçirdiklerini belirten ALTİD Lideri Burhan Sili, “Maliyet artışlarına rağmen geçen yıl kayıplarımızın bir kısmını kapattık. Bakma noktasına geldik. 2023 sezonunda olumlu ve umutluyum.”

Antalya’nın önemli turizm ilçelerinden biri olan Alanya’da 2022 turizm dönemi sona erdi. 2020 ve 2021’de korona virüs salgını nedeniyle önemli sorunlar yaşayan turizmciler, 2022’de 2019 rakamlarını yakaladı. 2020’de tesislerin yüzde 70’inin kapandığını ve 2021’de sezonun geç açılıp erken kapandığını belirten Alanya Turizm İşletmecileri Dernek Başkanı Burhan Sili, 2021 yılında yaşanan aksiliklere rağmen hareketlenmenin kendileri için sevindirici olduğunu söyledi. 2022 turizm döneminin de geç başladığını kaydeden ALTİD Lideri Sili, Rusya ve Ukrayna’nın ortasında yaşanan krize rağmen 2019 rakamlarını yakaladıklarını söyledi. Dünyada turizm alanında olumlu anlamda fark yaratan bir ülke konumuna geldiklerini belirten Önder Sili, “Burada Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA), Güvenli Turizm Belgelendirmesi, STK’lar ve otelciler çalışıyor. Salgının etkilerini azaltmak için ülke olarak seferberlik yaşandı.Dünyada turizm alanında pozitif farklılaşan bir ülke haline geldik” dedi.

“2023 sezonuna olumlu ve umutlu bakma noktasına geldik”

2022 turizm döneminde Rusya pazarının beklenenden daha az turist aldığını vurgulayan Lider Sili, Ukrayna pazarının hiç olmadığını söyledi. Bu aksamaya rağmen Avrupa ülkeleri Almanya, Hollanda, İngiltere ve Doğu Avrupa ülkelerinden gelen talepler doğrultusunda olumlu bir dönem geçirdiklerini belirten Önder Sili, “Bu süreçte en büyük sıkıntımız maliyetlerdi. Bu maliyet artışlarına rağmen giderlerimizi karşıladık. 2023 sezonuna olumlu ve umutlu bakıyoruz 2023 ile alakalı görünen Rusya-Ukrayna süreci hala belirsizliğini koruyor ancak bu yılı birlikte daha iyi geçireceğimize dair genel bir kanaatimiz var. diğer kaynak pazarlarımızla birlikte” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu