Haber

Başkan Akgün: Kumburgaz sahilinde binlerce insanımız ölmeden önce plan yapın

Büyükçekmece Belediye Meclisi ilk toplantısını Kasım ayında Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün başkanlığında gerçekleştirdi. Önder Akgün, deprem gerçeğine bir kez daha vurgu yaparak, bugüne kadar İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde saklanan Tepecik, Türkoba, Kumburgaz, Celaliye ve Kamiloba bölgelerinin imar planlarını hatırlatarak, “‘İstanbul depremi maalesef müthiş olacak. 7-8’in ortasında olacak, çok büyük olacak, “Faturaları ödeyeceğiz. Büyükçekmece çok zarar görecek. Büyükçekmece Belediyesi’nin seçilmiş meclis üyelerine ve halkın adına yalvarıyorum. Kumburgaz sahilinde binlerce insan ölmeden önümüze bir plan koyun” dedi.

Mecliste grupları bulunan siyasi partilerin grup başkan yardımcıları ve sözcülerinin önemli gün ve haftalara ilişkin mesajlarını iletmelerinin ardından Meclis gündemindeki maddeler görüşüldü ve müzakere edildi.

“BAŞKA YORUMLARA GEREK YOK”

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verildiği 5 Aralık “Kadın Hakları Günü” ile ilgili görüşlerini dile getiren Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, şöyle konuştu;

“Yerel demokrasimizi yakından ilgilendiren Kadın Hakları Günü en önemli olaydır. 5 Aralık 1934’te “Seçme ve Seçilme Hakkı” tanıyan yasanın kabul edilmesiyle bugün her yıl “Kadınların Günü” olarak kutlanmaktadır. Seçilme hakkının verilmesi Türk demokrasisi adına gurur duyacağımız en büyük olaydır. Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bu gururu yaşatan silah arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. 1930’ların başında bu kararlılığı göstererek Türk kadınına paha biçiliyor. Dünyanın demokrasinin beşiği dediği İsviçre’de 1970’te kadınlara seçme ve seçilme hakkı veriliyor. Başka yorumlara gerek yok.”

“Seçilmiş milletvekillerinin ve halkın adına yalvarıyorum”

Beklenen İstanbul depremi için zamanın daralıyor uyarısını yineleyen Başkan Akgün, “İstanbul depremi maalesef korkunç olacak. 7-8’in ortasında olacak. Çok büyük faturalar ödeyeceğiz. Hiçbir bilim adamı bilmiyor. Yaklaşık 30 saniye önceden ihbar verebilecek 99’dan beri açık Belediye meclis tutanaklarına bakın İstanbul’u örnek alalım O zamandan beri belediye meclislerinde bir saat İstanbul ve Marmara depremi konuşuluyorsa , x parsellerin plan ve planları 150 saattir görüşülüyor.Şu ana kadar belediye meclisindeki deprem ve doğal afetlerin maliyeti tüm konuşmaların yüzde bir buçukunu oluşturuyor.Yerli adına örnek bir bulgudur. demokrasi.Bugüne kadar burada sizlerle bir şeyin altını çizdim.Şunu söyledim.Bizim herhangi bir müdahalemiz yok.İlimizde imar planı bekleyen yerlerin imar planlarını yapın.Benim en büyük endişem Kumburgaz kıyılarıdır. Bizi görmezden gelin. Hangi planı yaparsanız yapın biz razıyız çünkü o zaman vatandaşa diyeceğim ki bu halk tarafından seçilmiş belediye başkanıdır. İşte plan. Binanızı yok edin. Buna göre yapın. söyleyemem Yapamadığımda da 2009’dan beri aynı şeyi söylüyorum. Bugün yine aynı şeyi söylüyorum. İstanbul depreminde Büyükçekmece çok fena yaralanacak. Kumburgaz plajları, Celaliye, Kamiloba ve Tepecik merkez. Türkoba’nın bir parçası ama merkez Tepecik. Hiçbir şey söylemiyoruz. Allah aşkına Cumhuriyetin 100. yılını kapattık. Cumhuriyetin ikinci yüzyılına giriyoruz. Büyükçekmece Belediyesi’nin seçilmiş meclis üyeleri ve halkın adına yalvarıyorum. Kumburgaz sahilinde binlerce insanımız ölmeden önümüzü planlayın. Kanun olarak kabul edelim. Diyelim ki yapacaksın ve biz alacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu