Teknoloji

ABD’li bir politikacının kimliğine büründü, ChatGPT hesabı askıya alındı

The Washington Post’un haberine göre OpenAI, kampanyasını desteklemek için ABD Demokrat başkan adayıyla birlikte çalışıyor. Dekan PhillipsTaklit etmek için tasarlanmış ChatGPT destekli bir bot Dean.Bot geliştiricisini askıya aldı. Chatbot, Siyasi Eylem Komitesi (PAC) Phillips’i destekliyor Daha İyisini Hak EdiyoruzYapay zeka girişimi Delphi tarafından oluşturuldu.

Dean.Bot tam olarak Phillips olduğu izlenimini yaratmaya çalışmıyor. Dean.Bot ile etkileşime girmeden önce web sitesi, ziyaretçilere chatbot’un doğasını açıklayan bir sorumluluk reddi beyanı görüntüler. Ancak bu tür bir kullanım OpenAI politikalarına doğrudan aykırıdır. Şirketin bir sözcüsü Post’a yaptığı açıklamada geliştiricinin askıya alındığını doğruladı. Bu, OpenAI’nin 2024 seçimleri öncesinde teknolojisinin kötüye kullanılmasını önlemek için aldığı önlemler hakkında uzun bir blog yazısı yayınlamasından birkaç hafta sonra geldi. Bu blog yazısında özellikle şunu belirtiyorum: Adayların kimliğine bürünen sohbet robotları” gösterildi.

OpenAI ayrıca blog yazısında “insanların siyasi kampanya ve lobi faaliyetleri için uygulamalar geliştirmesine izin vermediğini” söyledi. The Washington Post’un daha önceki bir raporuna göre Dean.Bot’un amacı potansiyel destekçilerle iletişim kurmak ve adayın mesajını yaymaktı. Post’un araştırmasının ardından Delphi, önce ChatGPT’yi bottan kaldırdı ve diğer açık kaynaklı araçlarla çalışmasını sağladı, ardından Cuma gecesi OpenAI devreye girdikten sonra tamamen devre dışı bıraktı.

Şu anda siteyi ziyaret edenler hala bir sorumluluk reddi bildirimiyle karşılaşıyor ancak ziyaretçilere chatbotun “teknik sorunlar” nedeniyle kapalı olduğu ve “Üzgünüz, DeanBot şu anda kampanya üzerinde çalışıyor” mesajları veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu