Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İfade

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yarın Özgür Bey adaylığını açıklayacak. Daha sonra bir başka arkadaşımız İstanbul’dan mektup yazarak ‘Ben de genel merkezde adaylığımı açıklayabilir miyim?’ diye sordu. Tabii biz de hemen cevap verdik: ‘Tabii ki genel merkezde adaylığınızı açıklayabilirsiniz.’ CHP demokrasi demektir.” değerlendirmesini yaptı.

Kılıçdaroğlu, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Kadem Özbay’ı ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in “Röportaj gibi röportaj yapacağız” açıklamasını hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, “Mevcut siyasi iktidarın ahlaki ve siyasi meşruiyeti yoktur” açıklamasını hatırlatarak, “Neden ahlaki yok” dedi. ve siyasi meşruiyet mi? Röportajı kaldıracağım.” “Seçim meydanlarında kamuoyuna vaatlerde bulunan bir kişi, seçimi kazandıktan sonra ‘röportajı kaldırmayacağız, röportajı kaldırmayacağız, röportaj gibi röportajlar yapacağız’ diyor.” sözlerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “Kamu görevlisine hakaret” gerekçesiyle kendisine açılan davaya ilişkin soruyu şöyle yanıtladı: “Elbette dava açılabilir. Saray’ın talimatıyla da açılabilir. Ne davayı açan ne de davayı açan kişi.” Dava açma talimatını veren Kemal Kılıçdaroğlu’nu tanıyor. Kemal Kılıçdaroğlu haksızlığa boyun eğecek bir adam değil. Kemal Kılıçdaroğlu rüşvetçidir.” Sahabelerin takipçisidir.” diye cevap verdi.

“Kararlılıkla gideceğim”

Toplumun kendisini tanımasının temel nedeninin yolsuzluk belgeleriyle ilgili çabaları olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Bugünün Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gazi Meclisi değildir. Bugünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla yolsuzlukların belgelerini kapatan bir Meclistir. Bugünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi, AK Parti ve MHP’nin oylarıyla MHP’li milletvekilleri, “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda yolsuzluk yapanlar hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılamaz” dedi. Beni tanımıyorlar. Dava açacağımızı sanıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu korkuyor ve sessiz kalıyor. Beni tanımıyorsunuz. Verecek hesabım yok. Ama verecek hesapları çok olduğu için beni susturmaya çalışıyorlar. Yürekleri varsa, yürekleri varsa susacaklar. Getirecekler. TBMM’ye gideceğiz, yine tartışacağız. 17-25 nedir, devlet nasıl soyuldu, birileri parayı nasıl aldı. Bu adamların hiçbir ahlakı, erdemi yok. Trump, ‘Sizin mal varlığınızı araştıracağım’ dedi. ‘ Tıklama yok. ‘Ödeyecek hesabım yok.’ O yüzden beni tanımıyorlar. 85 milyon vatandaşıma sesleniyorum, tereddüt etmeyin, korkmayın. Yolsuzluklara ve yetimlerin haklarını gasp edenlere karşı kararlılıkla mücadele edecek bir kardeşiniz var. Yani adı Kemal. Kılıçdaroğlu, “Kararlılıkla gideceğim.”

“Saygıyla karşılayacağız”

İYİ Parti’nin yerel seçimlerde 81 ilde kendi adayını gösterme kararı hatırlatıldığında Kılıçdaroğlu, “Bir siyasi partinin aldığı karara saygı duyacağız. Bir siyasi parti ‘seçime bağımsız gireceğiz’ diyor. “Saygıyla karşılayacağız.” değerlendirmesini yaptı.

“İttifak seçeneğinin masada olmadığı yönündeki yoruma katılıyor musunuz?” Soru üzerine Kılıçdaroğlu şu cevabı verdi:

“Seçim sonrası kurduğumuz ittifak aslında bitti. Bunu daha önce de söylemiştik. Hangi dönemlerde ittifak oluyor? Seçim dönemlerinde oluyor. Daha önce uzun süreli ittifakın asıl sebebi neydi? Bir ittifak hazırlamaktı. İktidara geldiğimizde ne yapacağımıza dair ortak mutabakat metni Bunu yaptık, İktidara geldiğimizde ne olacak, Ne yapacağız, Ekonomide ne yapacağız, Sağlıkta ne yapacağız, Ne yapacağız? Eğitimde, dış politikada ne yapacağız, iktidara geldikten sonra bunları konuşmak yerine, iktidara gelmeden önce tüm bunları tartışmalıyız, iktidara geldikten sonra da Türkiye’yi hızla doğru yola sokacağız. neden “İttifak süreci biraz uzun sürdü.”

“Herkes özgürce genel liderliğe aday olabilir”

Kılıçdaroğlu, “CHP Küme Lideri Özgür Özel’in adaylığını yarın açıklayacağı” kararının hatırlatılması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

“Çok güzel arkadaşlar. CHP diğer partiler gibi değil. CHP’de her üyenin başkan olma hakkı vardır. Benden önceki kongreler de dahil olmak üzere tüm kongrelerimizde çok sayıda başkan adayı çıktı ve demokratik yollarla adaylığını açıklıyorlar. Adaylıklarını açıklamak için genel merkezimize geliyoruz, kendilerine gerekli yerleri ayırıp her türlü ikramı yapıyoruz.

Bu çıkarlar adaylıklarını ilan ederler. Özgür Bey yarın adaylığını açıklayacak. Daha sonra bir başka arkadaşımız İstanbul’dan mektup yazarak ‘Ben de genel merkezde adaylığımı açıklayabilir miyim?’ diye sordu. diyor. Doğal olarak biz de hemen cevap verdik: ‘Tabii ki genel merkezde adaylığınızı açıklayabilirsiniz.’ CHP demokrasi demektir. CHP demek haktır, hukuktur, adalettir. CHP geleceği inşa etmek demektir. ‘Hayır sen olamazsın, ben olabilirim’ diyen kargaşanın partisi değil CHP. O zaman ayağını kaydırmanı sağlayacağım. Hiçbir zaman böyle bir düşüncemiz yok. Herkes özgürce başkan adayı oluyor ve özgürce yarışıyor. Eninde sonunda delegelerimiz veya parti üyelerimiz karar verecek ve biz de buna saygı duyacağız.”

Kılıçdaroğlu, “UYGUN Partisi ile Ankara ve İstanbul’da ittifak var mı?” “Bu daha sonraki bir aşama.” o cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni anayasa hazırlıklarına ilişkin açıklaması hatırlatıldığında Kılıçdaroğlu, “Ahlaki ve siyasi meşruiyeti olmayan bir siyasi partiyle hangi anayasa değişikliğini kabul edeceğiz? Önce ‘Vatandaşlardan özür dileriz’ diyecekler. Seçim meydanlarında söylediğimiz yalanlardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ni suçladık.’ Röportajdaki ilk kişi, ‘Özür dileriz. Bunları söyledik ama montaj videoları yaptık. Bunun için de özür dileriz. Haksızlık ettik, ahlaksızlık yaptık, özür dileriz. Özürlerimizi kabul ederseniz gelin, yapalım’ dedi. oturun ve güzel bir anayasa yapın.'”

Yeni anayasa tartışmaları

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “milletin çeşitliliği”ne ilişkin açıklaması ve bir danışmanın “anayasa metniyle ilgili ilk karar verilmemelidir” açıklaması üzerine konuşmasına şöyle devam etti:

“Anayasa yapacaktı. Bugüne kadar kaç anayasa değişikliği yaptı? Ülkeye neler yaptığını gördük. Anayasalar uzlaşma belgeleridir. Anayasalar sabah, öğlen, akşam değiştirilebilecek belgeler değildir. akşam. Önce anayasanın ne olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Kaç anayasa hukukçusu ile bir araya geldi ve onları dinledi? Türkiye’de saygın anayasa hukukçuları var, kaçını dinledi? Birisi bir parça getiriyor. kağıdı önüne koyuyor ya da ipucuna bir yazı yazıp ‘Bunu oku’ diyor. Onlar da bunu okuyorlar. Hayır efendim…

Türkiye Cumhuriyeti akılla, akılla yönetilir. Bir teşvikçi tarafından yönetilmez, akılla yönetilir, erdemle yönetilir, bilgiyle yönetilir, ahlakla yönetilir. Devlet böyle yönetiliyor. Devletin dini adalettir. Bu ülkede adalet var mı? Adalet var mı? Sanırım en son yakalanan bir mafya lideri vardı. ‘Yasa çıktıktan sonra kirli paramı yurt dışından getirdim’ diyor. Aylardır bunu söylüyor. Yurt dışındaki mafyanın uyuşturucu baronlarının kirli paralarını Türkiye’ye getirdiniz. Artık uyuşturucu baronları da Türkiye’ye geliyor. Yani, ne oluyor? ‘Hakkınızda hiçbir soruşturma, kovuşturma açılamaz’ diye bir yasa var. Bakın kara paradan, uyuşturucu parasından soruşturma açılamaz. Çünkü kanun bu.”

“Bu operasyonu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Uyuşturucu baronlarıyla mücadele edemezler. Çünkü saray buna engel olur.” o cevapladı.

haberbayrampasa.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu