Haber

CHP’li Adıgüzel açıkladı: Yabancı seçmen sayısı 1 milyon 325 bin

ANKARA – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel, yeni ‘yabancı seçmen’ sayılarını açıkladı. Toplam yabancı uyruklu seçmen sayısının 1 milyon 325 bin olduğunu belirten Adıgüzel, en fazla yabancı uyruklu seçmenin doğduğu iki ülkenin 347 bin 763 seçmenle Bulgaristan ve 209 bin 394 seçmenle Almanya olduğunu bildirdi.

CHP’li Adıgüzel, “Seçmen listelerinde yurt dışında doğmuş seçmenlerin doğduğu 5 ülke var ve biz bunlara özel olarak odaklanıyoruz. Bunlar Suriye, Afganistan, İran, Irak ve Libya’dır. Buna göre Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve İran doğumlu 240 bin civarında seçmen var. Bunlardan 167 bini Suriye’de, 23 bini Afganistan’da, 21 bini İran’da, 16 bini Irak’ta ve 6 bini Libya’da doğdu.

‘BUNDAN ENDİŞE YARATAN ‘YABANCI SEÇMENLERDEN’ KONUŞULAMAZ

Riskleri tespit etmek için detaylı analizler yapmaya devam ettiklerini anlatan CHP’li Adıgüzel, “Toplam sayının 1,3 milyon olması kamuoyunda endişe yaratan ‘yabancı seçmeni’ ifade etmediğini açıkça söyleyebiliriz. Örneğin; Bu sayıya Bulgaristan doğumlu 342 bin seçmen ve vatandaşlarımız ile Almanya doğumlu 209 bin seçmen ve vatandaşlarımız dahildir. Adıgüzel’in açıklamaları şöyle devam etti:

ENDİŞELERİ ANLIYORUM: YSK’nın son seçmen listesinde 150 bini Suriye, Afganistan, Libya, Irak ve İran doğumlu olmak üzere 240 bin civarında seçmen olduğunu tespit ettik. – AKP’nin sınırlarımızda uyguladığı kapı politikası. Vatandaşlarımızın seçim güvenliği konusundaki endişelerini anlıyorum. Tüm bu kaygıları paylaştığımızı ve her bir riske karşı alternatif planlar üzerinde özenle çalıştığımızı herkesin bilmesini istiyorum.

DİKKATLİCE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUZ: Asılsız paylaşımların gerçek riskleri kontrol etmeyi zorlaştırdığını, panik dalgası yaratmanın en çok demokrasi isteyenlere zarar verdiğini de belirtmeliyim. Seçim güvenliğini herkesin canı gönülden istediğine şüphe yok. Ama hep birlikte daha dikkatli olmalıyız. Seçim güvenliği bilimini temel alan kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Türkiye’de 2019 yerel seçimlerinde oy güvenliğini sağlamak için çalışmalarımızı daha da geliştirdik. 2023 yılında her oyunun güvenliği için titizlikle çalışmaya devam ediyoruz. Her riski hesaplıyor, her alanda önlem alıyor, çok çalışıyoruz. Demokrasiye inanan her Türkiye vatandaşıyla birlikte millet iradesinin 14 Mayıs seçim sonuçlarına yansımasını sağlayacağız. Kimse merak etmesin hep birlikte başaracağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu