Haber

Depremde binası yıkılmayan Erzin Belediye Başkanı: Ben taviz vermedim

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerde hiçbir binanın yıkılmadığı Hatay’ın Erzin ilçesinin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, “Kendi adıma bu konuda taviz vermedim. Buna rağmen verenler oldu. savcılığa bildirdik” dedi.

Kahramanmaraş’ta depremin vurduğu 10 ilden biri olan Hatay’ın 42 bin nüfuslu Erzin ilçesinde bina yıkılmazken, bazı evler ve camilerin minareleri hasar gördü. Sosyal medyada da gündem yaratan Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, “Enkazımız yok. Hafif hasarlı, orta hasarlı binalarımız var. Hafif hasarlı ama ağır hasarlı binalarımız var. Ama bunlar biraz da iki büyük depremin, 7.7’nin doğal bir sonucu. Erzin’in özelliğinden kaynaklanan nedenler de var. Jeolojik yerleşim alanlarının büyük çoğunluğu tek katlı yapılar, apartmanlarımız. Bölgelerimiz de var” dedi.

Depremde hiçbir binanın yıkılmadığını kaydeden Başkan Elmasoğlu, “Kendi dönemime göre söyleyebileceğimiz kadarını söyleyebilirim. Çünkü yapı stoğu sadece benim dönemimde oluşmadı. Birçok vatandaşımızın bazen siyasetten beklentileri oluyor. ‘Belediye başkanı görmesin’ diyorlar.Ben kesinlikle diğer belediye başkanlarını suçlamak istemiyorum.Kendi deneyimlerimi anlatmak istiyorum.Vatandaş görmezsin böyle şeyler olur diyorlar. Kendi adıma bu konuda taviz vermedi. Buna rağmen yapanlar oldu. Onlara yetecek kadar kadromuz yok. Her şeyi takip edemezsiniz. Biz yıkım kararı aldık savcılığa bildirdik” dedi. . ‘ TOPLU DEĞİŞİM GEREKİYOR’

Türkiye’de yapı stoğu anlamında topyekûn bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu anlatan Lider Elmasoğlu, “İmar kontrollerine elimizden geldiğince müdahale etmeye ve bunları gözden kaçırmamaya çalışıyoruz. Türkiye’nin topyekûn bir zihniyet değişikliğine ihtiyacı var. Bu zihniyet değişikliği, vatandaşlarımızın artık kaçak yapılardan kalmaması anlamına geliyor. Topyekun bir zihniyet değişikliğine ve gerekirse binanın yıkılmaması için kararlı adımlara ihtiyacımız var. ” 6 katlı binalar. Çoğunlukla 4 katlı müstakil binalarımızın ağır olduğu yerlerde. Ama gerekli jeolojik etütler iyi yapılırsa ve yönetmeliklere uyulursa zeminin değerli olmadığını düşünüyorum. Tabii ki yatay yapı, üzerindeki yapıyı da sevmiyorum.” ed.

haberkoycegiz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu