Haber

Derin Çatak Şehitleri Şehit Edilişlerinin 100. Yılında Anıldı

Malkara’nın Sağlamtaş Mahallesi Derin Çatak Mevkii’nde 1912 yılında Bulgar askerleri tarafından şehit edilen kahraman vatandaşlarımızın anısına düzenlenen Derin Çatak Şehitlerini Anma Günü programı, Sağlamtaşlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin organizasyonunda 20 Kasım 2022 Pazar günü Sağlamtaş Mahallesi’ndeki Derin Çatak Şehitliğinde gerçekleştirildi.

Derin Çatak Şehitlerini Anma Programına; Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak, Malkara Belediye Lideri Ulaş Yurdakul, Belediye Lider Yardımcısı Ersin Kaçar, siyasi parti liderleri ve temsilcileri, belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu lider ve temsilcileri, gaziler, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan anma programında, Gazi İlkokulu öğrencileri şiirlerini okunmasının akabinde devam etti.

Şiirlerin okunmasının akabinde konuşma gerçekleştiren Belediye Lideri Ulaş Yurdakul,“ Sayın Tekirdağ Milletvekilim, Sayın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Liderim, siyasi parti liderlerimiz ve temsilcileri, değerli gazilerimiz, Sağlamtaşlı sevgili hanımefendiler ve beyefendiler bu kıymetli günde burada sizinle olmaktan memnunluk duyduğumu belirterek sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum.

Tarihin en başından bugüne kadar vatanını korumak için canını feda eden, en büyük kahramanlık destanlarının yazıldığı bir milletin torunlarıyız. Bu türlü bir ecdadın torunları olmaktan memnunluk duyuyor, ulu tarihimiz ve ecdadımızla gurur duyuyoruz.

Aynı vakitte Sağlamtaş Mahallemizin Kurtuluşunun 100. Yılı olan bugünde Başta Ulu Liderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatanımız uğruna can veren tüm şehitlerimizi ve 1912 yılında Bulgar askerleri tarafından haince şehit edilen kahranlarımız Kurt Mehmet, Çalı Abdullah, Veysel Ağa, Bedel Mehmet, Hacı Onbaşıların Mehmet, Hüsniyelerin Süleyman Ağa, Kuranların Küçük Mustafa, Koca Berberlerin Hacı Mehmet, Çınarlıdere’den Mustafa Ağa, Pamukların Hüseyin Ağa ve İbrahim Pehlivan’ı rahmet ve şükranla anıyorum.

Şehit oldukları yerde andığımız kahramanlarımızın ruhları şad olsun” diyerek his ve fikirlerini belirtti.

Belediye Lideri Ulaş Yurdakul’un konuşmasının akabinde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Lideri Kadir Albayrak ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, günün anısına konuşmalarını gerçekleştirdi.

Derin Çatak Şehitlerini Anma Programı öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve misyonlu imam hatipler tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından son buldu.

Derin Çatak Şehitleri Hakkında Bilgi

Bulgar birliklerine karşı çete faaliyetleri yapan Kurt Mehmet’e Bulgar birlikleri tarafından haber yollanarak kendisine bir şey yapılmayacağı tarafında verilen kelamların akabinde Kurt Mehmet ve arkadaşları Bulgar kumandanlarına inanarak Derin Çatak Mevkii’nden Sağlamtaş’a geldiler. Ancak kelamında durmayan Bulgar birlikleri Kurt Mehmet, Çalı Abdullah, Veysel Ağa, Bedel Mehmet, Hacı Onbaşıların Mehmet, Hüsniyelerin Süleyman Ağa, Kuranların Küçük Mustafa, Koca Berberlerin Hacı Mehmet, Çınarlıdere’den Mustafa Ağa, Pamukların Hüseyin Ağa ve İbrahim Pehlivan’ı Derin Çatak Mevkii’sinde infaz ederek katliam yapmışlardır.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu