Sağlık

Diş Hekimleri Ata’nın Huzurunda Buluştu

İzmir Diş Tabipleri Odası (İZDO) Başkanı Deniz Çağında ve idare konseyi üyeleri, Toplum Ağız ve Diş Sıhhati Haftasını ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü’nü kutladı.

Cumhuriyet Meydanında Atatürk’ün huzurunda gerçekleştirilen hürmet duruşu, istiklal marşı ve çelenk merasiminden sonra bir konuşma yapan Çağında, toplumun ağız ve diş sıhhatini korumak ve dalın çalışma şartlarının daha uygun hale gelmesi için çalıştıklarını söyledi.

Diş Tabipleri Aktüel Sorunları Masaya Yatırıldı (Özel Haber)

Deniz Çağında, “Ülkemizde 22 Kasımı içerisine alan hafta Ağız ve diş sıhhati farkındalığını artırmak yanlışsız ağız ve diş sıhhati alışkanlıklarını kazandırmak, genel sıhhatin ayrılmaz bir kesimi olan ağız ve diş sıhhati konusunda izlenen siyasetleri pahalandırmak ve mesleksel meselelere dikkat çekmek üzere Toplum Ağız ve Diş Sıhhati Haftası olarak kutlanmaktadır. Ağız ve diş sıhhati hastalıkları dünyanın çabucak tüm bölgelerinde en sık görülen sıhhat meseleleri ortasındadır. Hayat kalitesi açısından değerli kayıplara yol açan ağız diş hastalıklarının şeker, kalp damar hastalıkları büyüme gelişme geriliği erken doğum üzere birçok sıhhat meselesinin gelişmesinde rol oynadığını gösteren ispatların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ağız ve diş sıhhati sorunlarının ortaya çıkmadan evvel gözetici tedbirlerle engellenmesi hastalıklar ortaya çıktığında ise süratlice tedavi edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Diş Tabipleri Ata’nın Huzurunda Buluştu

Yeni Mezunlar Diş Tabipleri Gelecek Kaygısı Taşıyor

Türkiye’de 2000 yılından itibaren süratle açılmaya başlayan diş hekimliği fakültelerinin ülkemizdeki talebin çok üzerinde olduğunu belirten İZDO Lideri Deniz Çağında şu bilgileri verdi: “Bugün itibariyle ülkemizdeki diş hekimliği fakültelerinin sayısı 104’e ulaşmıştır. Her yıl 8 bin genç meslektaşımızın ortamıza katılmasıyla meseleler daha da artmakta ve mezunlarımız gelecek kaygısıyla karşı karşıya kalmaktadır. Türkiyede bilhassa 2000 yılından itibaren diş hekimliği fakültelerinin açılması hızlanmıştır. Hiçbir plan ve program olmaksızın fakültelerin teknik ve fiziki altyapıları hazırlanmadan ve öğretim elemanları yetersiz olarak açılan fakülteler kıymetli bir ülke gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır”

Deniz Çağında, son olarak şunları söyledi: “Türkiyedeki tüm diş hekimlerinin kamu, üniversite ve serbest çalışanların tümünün katılımı sağlanarak koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir şekilde ulaşmasını sağlayacak sağlık politikaları, Türk Diş Hekimleri Birliği’nin de katkılarıyla geliştirilerek toplumumuzun ağız ve diş sağlığı verileri Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Dişhekimleri Birliği hedeflerine ulaştırılmalıdır” (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu