Haber

Ekrem İmamoğlu: İktidar Partisine Üye Bazı Belediyelere de Katkılarımız Olmuştur. Sadece İsimlerini Vermiyoruz, Başlarına Bir Şey Gelmesin Diye

Haber: OKTAY YILDIRIM – Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul ve İzmit’i başta ulaşım olmak üzere farklı konularda ortaklaştıran ‘Çınarkart Projesi’nin tanıtıldığı törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “350’nin üzerinde belediyeyle çok özel iş birlikleri ve projeler ürettik, hala üretmeye de devam ediyoruz. O partinin, bu partinin belediyesi diye bakmaksızın bütün belediyelere katkı sunuyoruz. Bugünün iktidar partisine üye olan birtakım belediyelere de katkılarımız olmuştur. Olmaya da devam edecektir. Yalnızca isimlerini vermiyoruz, başlarına bir şey gelmesin diye” dedi.

İBB iştiraki BELBİM AŞ’nin, İzmit Belediyesi iştiraki SARBAŞ ile ortaklaşa geliştirdiği ‘Çınarkart’ projesi tanıtıldı. İki şehri ulaşım ve farklı konularda ortaklaştıran ‘Çınarkart’ için İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde bugün düzenlenen merasime, CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İzmit Belediye Lideri Fatma Kaplan Hürriyet, BELBİM AŞ Genel Müdürü Nihat Narin ve SARBAŞ Genel Müdürü Nihat Kıymet katıldı. Merasimde, sırasıyla Kaplan, İmamoğlu ve Torun birer konuşma yaptı.

İBB’nin bu dönemde 350’nin üzerinde belediyeyle proje ürettiğini belirten İmamoğlu, özetle şunları söyledi:

“İBB, TÜRKİYE’YLE OLAN İLİŞKİSİNDE DEVRİM YARATTI: Yerel yönetimler olarak, vatandaşların hayatını kolaylaştırma, yaşam kalitesini artırma ve değerli çözümler ulaştıracak projeler hazırlanma konusunda sorumlu kişileriz. İBB, bu dönemde, her konuda olduğu gibi Türkiye’yle olan bağlantısında de bir ihtilal yarattı. 350’nin üzerinde belediyeyle çok özel iş birlikleri ve projeler ürettik, hala üretmeye de devam ediyoruz. Bunlar ama fiziksel ama bilgi konusundaki, deneyim konusundaki paylaşım. Dolayısıyla Türkiye’nin her noktasında kalkınmaya dönük katkı sunan bir İBB var. Bugün BELBİM’i konuşuyoruz. Ama onun dışında bütün kurumlarımız, bütün kuruluşlarımız üzerinden, Türkiye’nin her noktasına, Ardahan’dan Edirne’ye, Hatay’dan Sinop’a kadar bütün Türkiye’yi saran bir etkileşim içerisinde İBB. Çünkü biz, memleketimiz adına var olan neyimiz var ise kurumsal, kişisel, bütün bu deneyimleri ve varlığımızı Türkiye’nin ve bu hoş ülkenin hoş evlatlarına sunmanın çabası içerisinde olduk ve buna devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın hayatlarına hoşluk katmak, kolaylık katmak, yalnızca 16 milyonluk bir İstanbul için değil, İstanbul üzere Türkiye iktisadının neredeyse yüzde 40’ının döndüğü bir şehirden Türkiye’nin her yerine yayılması konusunda da ihtimamlı bir süreç yönettiğimizi söz etmek isterim.

3,5 SENEDE YAPTIKLARIMIZLA GÜNLERİNİ, GECELERİNİ MEŞGUL ETTİĞİMİZİ GÖRÜYORSUNUZ: 3,5 seneyi biraz aşan devir içerisinde yaptıklarımızla bugünün iktidarını, bugünün hükümetini, en doruğundaki şahsiyetten, Sayın Cumhurbaşkanı’ndan bakanına, İstanbul’daki siyasilerine varıncaya kadar, günlerini gecelerini ne kadar meşgul ettiğimizi sizler görüyorsunuz. Tek sebebi var; hizmet yapıyoruz. Çok hoş hizmetler yapıyoruz. Bu hizmetlerimizin kaynağında bir kişinin hüneri asla yok. Yani içinde binlerce, hatta on binlerce kahraman var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 86 bin çalışanı var. Liyakati ile göreve gelmiş yönetici arkadaşlarımız var. Hiçbirisi bizim ahbabımız, çavuşumuz değil. Akrabamız hiç değil. Tümden, geçmişteki birikimleriyle bugün göreve geldikleri mevkilerde görevini en iyi şekilde yapmaya çalışan yönetici arkadaşlarımız var.

YETER Kİ İNSANLARIMIZA FIRSAT VERELİM: Türkiye’nin, insan kaynağı noktasında ıstırabı yok. Kâfi ki fırsatı verelim. Fırsat vermenin modeli de hakikaten güçlü demokrasilerden geçer. Yani iradenin bir şahısta değil, millette olduğu iradeden geçer. O bakımdan, şu an verilen siyasal uğraşın çok ulvi bir uğraş olduğunu, çok kıymetli bir gayret olduğunu, her bireyin dikkatli bir biçimde süreci takip etmesi gerektiğini, her ailenin ‘Benim de çocuğumun yarın hakkı zayi olmasın, kayba uğramasın’ diyorsa bu sürecin başarılı olmasına katkı sunması gerektiği bir sürecin içerisindeyiz. Şayet evladınızı düşünüyorsanız, onun hakkının yenmemesini istiyorsanız tek kişinin değil, 86 milyon insanın hak sahibi olduğu bir Türkiye’nin var olması, bizlere kazandıracaktır.

SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİĞİN TAM HÜCRESİNDE DURAN İNSANLARIZ: Kimiz biz? Cumhuriyet Halk Partili, Millet İttifak’ının adayı, İstanbul’u kazanmış bir heyetiz. Sosyal demokrat belediyeciliğin tam hücresinde duran insanlarız. Aynen Fatma Hanım’ın İzmit’te olduğu gibi ya da diğer belediyelerde olduğu gibi. Dolayısıyla bu güzel hizmetleri takip ediniz. Buradaki incelikleri lütfen siz de görünüz. İnsanlarımıza anlatınız. Çok başarılı olacağız. Gerçekten sadece kentimizdeki paydayı değil, yakın çevremize, milletimize, Türkiye’mize, hatta bir adım ileri geçiyorum, yakın coğrafyamıza nasıl katkı sunarıza kadar… Örneğin, 60’a yakın şehri bünyesinde barındıran Balkan Şehirleri Zirvesi’ni kuran İBB olarak, bir yıl içerisinde bütün başşehirlerinin üye olduğu 60 Balkan kentine de tıpkı bilgileri, tıpkı tecrübeleri, tıpkı katkıları birebir sunmaya dönük süreci başlatan da bir belediyeyiz.

BAŞLARINA BİR ŞEY GELMESİN DİYE İSİMLERİNİ VERMİYORUZ: Bu kapsamda, bilhassa Marmara Bölgesi’ndeki belediyelerle de önemli iş birlikleri içindeyiz. Bütün Marmara’daki kentlerle ve oradaki toplumsal demokrat belediyelerle bir ortaya geliyor ve onların da kanılarını alıyor, birlikte projeler üretiyoruz. Sadece CHP’li belediyeler değil, kapımızı hangi belediye çalsa ona da ‘Evet’ diyoruz. Yani bugün o partinin, bu partinin belediyesi diye bakmaksızın bütün belediyelere katkı sunuyoruz. Bugünün iktidar partisine üye olan birtakım belediyelere de katkılarımız olmuştur, olmaya da devam edecektir. Yalnızca isimlerini vermiyoruz, başlarına bir şey gelmesin diye. Çok daha hoş, barış içerisinde, hoşluklar içerisinde, insanlarımızın birbirine güzel gözle baktığı günlerde, düşünün ki biz daha neler neler yaparız, ne kadar büyük ve ne kadar hoş işler yaparız. Fatma Hanım’a iş birliği için teşekkür ediyorum. Biz inanıyoruz ki Balıkesir’den Bursa’ya ve özellikle Kocaeli’ne kadar bütün büyükşehirler, önümüzdeki mahallî seçimde toplumsal demokrat belediyeciliğin tadını almaya başlayacak. Bu büyük seyahatte daima bir arada olalım. Birlikte çalışalım. Birbirimizi tanıyalım. Hoş şeyler konuşalım. Birbirimiz hakkında hoş sözler kuralım. Hoş anlatımlar yapalım. Birbirimizin kalbini asla kırmayalım. Mevzumuz büyük. Konumuz büyük. Büyük işlere odaklanalım.”

HÜRRİYET: İSTANBULKART’IN GEÇTİĞİ HER YERDE BİZİM ÇINARKART’IMIZ DA GEÇERLİ OLACAK

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet ise törende yaptığı konuşmada, “Dünyanın en hoş kentlerinden biri olan İstanbul ile Doğu Marmara’nın incisi İzmit’in, ‘İki Şehir, Tek Kart’ ve ‘Güçlü Kentin Güçlü Kartı’ vizyonuyla tıpkı masada bir kere daha buluşmasından dolayı büyük memnunluk duyuyorum” dedi.

Hürriyet, BELBİM ile birlikte geliştirdikleri proje ile ilgili şunları söyledi:

“Her iki kentte kullanılabilecek, toplu ulaşımdan alışverişe kadar hem vatandaşa hem de esnafa yarar sağlayacak olan ‘Çınarkart’ projesi, bizim için çok değerli bir proje. Çınarkart hem çalışanımızın giriş çıkışlarda kullanacağı hem de tüm vatandaşlarımızın ulaşım ve alışverişlerde kullanabileceği bir kent kartı. Çınarkart ile mutabakatlı olacağımız esnaflarımıza da katkı sağlamış olacağız. Çınarkart ile vatandaşlarımız toplumsal, sportif ve kültürel bütün aktivitelerimizden indirimli yahut fiyatsız formda faydalanabilecek. Daha da değerlisi, İstanbul’da İstanbulkart’ın geçtiği her yerde bizim Çınarkart’ımız da geçerli olacak.”

KAPLAN, ÇINARKART’I TANITTI

“Beş çeşit Çınarkart’ımız olacak” diyen Hürriyet, bunları şu formda sıraladı:

“Çınarkart, dileyen herkesin sahip olabileceği, şahsa özel kent ömür kartı olacak. İndirimli Çınarkart, İstanbul içi toplu ulaşımda indirimli tarife ile seyahat hakkı kazanan kullanıcılara verilecek. Ücretsiz Çınarkart, İstanbul içi toplu ulaşımda fiyatsız tarife ile seyahat hakkı bulunan kullanıcılara verilecek. Sosyal Çınarkart, İzmit Belediyesi tarafından dezavantajlı aileler için uygulamaya alınan, içerisine yüklenen ölçü ile ailelerin besin, temizlik gibi gereksinimlerini karşıladığı ön ödemeli kartlar olacak. Personel PDKS Kartı, İzmit Belediyesi işçimize verilecek olup, İstanbul içi ulaşımda ve ulaşım dışı ödemelerde, PDKS sisteminde geçerli olan TL yahut abonman yüklenerek kullanılabilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu