Haber

İçişleri Bakanı: ‘Sibergöz-19’ Operasyonunda 33 Şüpheli Yakalandı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık ve hırsızlık yapan şüphelilere yönelik 10 ilde yürütülen ‘Sibereye-19’ operasyonlarında 33 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

Bakan Yerlikaya’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre; Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda; Antalya, Muğla,Diyarbakır,Adana,Gaziantep,İstanbul,İzmir,Mersin,Batman ve Bursa’da ‘Sibergöz-19’ operasyonları düzenlendi. Antalya merkezli,Adana,Gaziantep ve İstanbul’u kapsayan eş zamanlı operasyonda 4 operasyon, Muğla merkezli operasyonda İstanbul ve İzmir’de 10 operasyon,Diyarbakır merkezli operasyonda Mersin, Batman, İstanbul ve İzmir’de 10 operasyon gerçekleştirildi. Bursa’da 12 operasyon gerçekleştirilirken, operasyonda İstanbul ve Hatay merkezli 2 ilde gerçekleştirildi. Operasyonda 7 şüpheli yakalandı.

İstanbul ve Antalya İl Jandarma Komutanlıkları Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri tarafından düzenlenen operasyonlarda; Şüphelilere ait 63 milyon TL’lik banka hesap hareketi, kripto para ve ürün alım satım komisyonları ile 530 bin TL’nin bir kişinin kripto uygulama hesabından rızası dışında başka hesaplara aktarıldığı belirlendi. Yine Antalya Kemer’de şüphelilerin ‘ürün alım, satım ve komisyon’ adı altında para talep ederek toplam 480 bin TL haksız kazanç elde ettikleri belirlendi. Ayrıca ‘klima satışı’ vaadiyle vatandaşlardan 1 milyon 200 bin TL’lik haksız kazanç elde ettikleri de belirlendi.

Operasyonlar sonucunda 5 kripto para soğuk cüzdan hesabı, 29 telefon, 7 bilgisayar, 13 banka/kredi kartı ve 2 silah ele geçirildi. Bakan Yerlikaya, “Operasyonları koordine eden Başsavcılığımızı ve operasyonu gerçekleştiren kahraman jandarmayı tebrik ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu