Haber

Türkiye Maarif Vakfı Cape Town Uluslararası Maarif Okulu’nu açtı

Cape Town Uluslararası Maarif Okulu, Türkiye Maarif Vakfı (TMV) tarafından Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town kentinde düzenlenen törenle açıldı.

Türkiye’nin Pretoria Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, TMV Lideri Prof. Dr. Birol Akgün, TMV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Özkan, Bilgi Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, Güney Cumhuriyeti Sosyal Kalkınma Bakanı Afrika Lindiwe Zulu, Western Cape İl Meclis Lideri Daylin Mitchell, Dünya Türk İş Kurulu (DTİK) Orta Doğu, Körfez ve Afrika Komitesi Lideri Yüksel Timur Demir, kentteki Müslüman Müslümanlar Kanaat önderleri, iş insanları, Cape Town Belediyesi yetkilileri ve Toplantıya Western Cape Eyaleti Eğitim Bakanlığı, ülkedeki kurum ve kuruluşların temsilcileri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

TMV Başkanı Akgün, Johannesburg’un ardından Cape Town’da da yeni bir okul açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Güney Afrika’daki ilk okulumuzu 2018 yılında Johannesburg’da açtık. Ocak 2023’te Pretoria Üniversitesi’nde Maarif Türkiye Çalışmaları gerçekleştirilecek” Dünyanın ve kıtanın önde gelen üniversitelerinden biri olan Üniversitemiz, “Merkezi kurarak eğitim işbirliklerimizi yükseköğretim düzeyine yükselttik.” dedi.

Cape Town’da açılan okulun kültür, turizm ve bilim merkezi olduğunu kaydeden Akgün, TMV’nin 52 ülkede 450’den fazla okulla dünyanın farklı coğrafyalarında 52 bin öğrenciye hizmet verdiğini söyledi.

Akgün, “Bu okulların açılmasında bizlere her zaman destek veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve diğer tüm Güney Afrikalı yetkililere özellikle teşekkürlerimi sunuyorum.” Şeklinde konuştu.

Pretoria Büyükelçisi Kandaş da dünya çapındaki TMV okullarının başarısına değinerek, Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki ikinci okulun Cape Town’da açılmasının önemine değindi.

Western Cape İl Meclis Lideri Mitchell, Türkiye ile kurulan özel bağlara bir yenisinin daha eklendiğini belirtti.

Western Cape Milli Eğitim Bakanlığı Özel Okulları Genel Müdürü Kubeshni Govender de Maarif Okulu’nun şehre yeni bir heyecan katacağını, bu girişimi sevinç ve memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

“Eğitimin temel amaçlarından biri ahlaklı ve merhametli insanlar yetiştirmek olmalıdır.”

Bilgi Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan da Cape Town’da bu önemli ana tanıklık etmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Maarif Okulları’nın eğitim camiasına yeni bir bakış açısı getirdiğini, adil ve iyi bir dünya inşasını ön planda tutan bir eğitim anlayışına sahip olduğunu belirten Erdoğan, Cape Town’daki okulun yeni başarılara imza atmasını diledi.

Bilal Erdoğan, “Eğitimin temel hedefi ahlaklı, vicdanlı ve merhametli insanlar yetiştirmek olmalıdır. Bunun bir an önce başlatılması gerekiyor. Maarif Okulları da bu misyonun bir parçası.” sözlerini kullandı.

400 öğrenci kapasitesiyle lise düzeyinde eğitim verecek okul bu yıl faaliyete geçecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu