Haber

İstiklal’de Gerçekleşen Korkunç Bombalı Saldırının Ardından Dünya Liderlerinden Taziye Mesajları Geldi

13 Kasım tarihi akşam saatleri İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’nde gerçekleşen hücum sonrası hepimizin hayatı durdu. Bizler ne yazık ki 6 vatandaşımızı kaybetmenin acısını yaşarken dünyanın dört bir yanındaki ülke başkanları ve siyasetçilerden taziye iletileri geldi.

Dün yani 13 Kasım akşam saatlerinde İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’nde meydana gelen bombalı taarruzun akabinde tüm ülkede ömür durdu. Açıklamalara nazaran ne yazık ki 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini öğrendik.

Ülkemizi hüzne boğan patlama dünya basınında da yankı yarattı, ünlü yayın kuruluşlarının akabinde birçok ülkenin önderleri de Türkiye’ye taziye mesajları yolladı.

Öncelikle Avrupa Birliği Konsey Başkanı Charles Michel, resmi Twitter hesabı üzerinden ülkemizin üzüntüsünü paylaştığını belirterek başsağlığı diledi.

“Bu gece İstanbul’dan dehşetli haberler geldi. İstiklal’deki patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum.”

‘Tüm kalbim bu kuvvetli vakitte Türkiye halkının ve şu anda bir haber bekleyenlerin yanında.’

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün akşam saatlerinde resmi Twitter hesabı üzerinden taziyelerini sundu.

“İstanbul’dan şok edici manzaralar geldi. Patlamadan etkilenen herkese ve Türk halkına en içten taziyelerimi sunuyorum. NATO, müttefikimiz Türkiye ile dayanışma içerisindedir.”

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, ‘Dost Türk halkının acısı bizim acımızdır’ diyerek kederini paylaştığını hem Türkçe hem Ukraynaca paylaşımlarla lisana getirdi.

?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkesi için ehemmiyet taşıyan bu günde İstanbul’da yaşanan saldırıyı kınayarak hem Fransızca hem de Türkçe mesajlarla ‘Acınızı paylaşıyoruz’ dedi.

?

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog resmi Twitter hesabı üzerinden hem İngilizce hem de Türkçe bir paylaşım yaparak teröre karşı dayanışma içinde olduklarını söyledi ve taziyelerini sundu.

?

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye bildirisinde Türkiye ile teröre karşı işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Kremlin’den yapılan açıklamada Putin, “Yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Terörün her çeşidi ve yapısıyla mücadelede, Türk ortaklarımızla mümkün olduğu kadar yakın işbirliğine hazır olduğumuzu yeniden teyit ediyoruz.” tabirlerini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul’un merkezinde meydana gelen hain patlama sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi ve yaralanması haberinin kendilerini derinden sarstığını belirtti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, resmi Twitter hesabı üzerinden başsağlığı dileyerek kederimizi paylaştığını belirtti.

“İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamadan ötürün derinden sarsılmış ve üzülmüş haldeyiz. Sevdiklerini kaybedenlere en içten taziyelerimizi sunuyor ve yaralıların en kısa sürede iyileşmesini umuyoruz.”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaşanan patlamaların sebep olduğun can kaybından dolayı derin hüzün duyduklarını söyleyerek ailelere başsağlığı diledi.

“İstanbul’daki patlamanın sebep olduğu hayat kaybından derin üzüntü duymaktayız. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk halkına en içten taziyelerimizi sunarız. Amerika Birleşik Devletleri, Türk müttefiklerimizin yanındadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu