Haber

Kayseri Büyükşehir kent estetiğini artırıyor

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Park, Bahçeler ve Ağaçlandırma Daire Başkanlığı takımları, kenti daha estetik bir görünüme kavuşturmak gayesiyle sonbahar devri peyzaj çalışmalarına devam ediyor.

Şehrin görselliğini öne çıkaran hizmetlere bir yenisini daha ekleyen Büyükşehir Belediyesi, Kayseri’nin çehresini daha da güzelleştirerek, daha yeşil alan oluşturacak çalışmalara imza atıyor.

Bu kapsamda Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Mimarsinan Organize Sanayi yolu ve Tren Garında, Lale-Sümbül soğanları, doğal taş ve mevsimlik çiçeklerin dizaynları devam ederken, gerek mevcutta var olan kavşaklardaki refüj, göbek ve yan üçgenler, gerekse yeni yapılan yollardaki misal yapıların mevsime nazaran farklı dizaynları yapılıyor.

Öte yandan bu çalışmalarda kavşak, göbek ve üçgenlerin düzenlemesi farklı farklı yapılırken, Mustafa Kemal Paşa Bulvarı üzerinde refüj, yaya ve bisiklet yolu düzenlemeleri oluşturulan alana, ahşap çiçeklikler yapılarak, kuru peyzaj uygulamalarıyla ilgi alımlı bir ortam oluşturuldu.

MENEKŞE, KASIMPATI, SIKLAMEN, FAREKULAĞI, LALE VE SÜMBÜL SOĞANI DİKİMİ YAPILIYOR

Büyükşehir Belediyesi takımları, park, mesire alanları, refüjler, meydanlar ve peyzaj alanlarına hercai menekşe, kasımpatı, sıklamen, farekulağı, lale ve sümbül soğanı dikimi de yapıyor. Sonbahar periyodunda raylı sistem çizgisi İldem ve Beyazşehir Bölgesi süs bitkisi yenilenmesi çalışmaları kapsamında, kurtbağrı, kartopu, gül dikimi de gerçekleştirildi.

Bu vakte kadar yenilenen süs bitkileri ise kurtbağrı 11 bin 890, kartopu bin 800, gül bin adet dikimi yapılırken, bitki dikim çalışmaları hala devam ediyor. 2022 yılı sonbaharda kullanılan toplam süs bitkisi âdeti şimdiye kadar 13 bin 790 adet olarak belirlendi.

2022 yılı bakım çalışmaları kapsamında ise, Talas Derevenk bölgesinde bin 700 metre uzunluğunda, 91 bin metrekarelik alandaki yamaçlarda çalışma gerçekleştiriliyor. Evvelki yıl dikilmiş olan kırmızı yapraklı Yarı bodur kadıntuzluğu 30 bin 787, Lavantin 41 bin 500, toros sediri bin 130, Ihlamur 182 adet dikilmiş olan süs bitkileri ve ağaçların bakımları da yapılıyor.

Bakım kapsamında süs bitkisi ve ağaçların yaz dönemi boyunca sulama çalışmaları yapılarak, sonbahar ile birlikte de Büyükşehir Belediyesi takımları tarafından yabancı otları alınmaya devam ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu