Ekonomi

QNB Finansbank Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde

QNB Finansbank, iş yerinde cinsiyet eşitliğine ilişkin bilgileri raporlayan 2023 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde (GEI) yer aldı. Endeks kapsamında raporlama yapan şirketler, kadın liderliği ve yetenek sınırı, eşit fiyat ve cinsiyete dayalı fiyat eşitliği, kapsayıcı kültür, işyerinde tacize karşı çaba politikaları ve kadın dostu marka algısı kriterlerine göre fiyatlandırılıyor.

Cinsiyet eşitliğine kendini adamış şirketlerin performansını ölçmek için dünyanın en kapsamlı araştırmalarından biri olan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi (GEI), 5 alanda şeffaflık ve performans açısından bariz bir puanın üzerinde puan alan şirketleri kapsıyor.

“Cinsiyet eşitliği olmadan, uzun vadeli ekonomik dayanıklılık elde edemeyiz”

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne dahil edilmeleri hakkında şunları söyledi; “Eşitlik ancak farklılıkları tanıyan, değer veren ve bunlardan yararlanan bir ortamda sağlanabilir. QNB Finansbank olarak Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği endeksinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Amacımız, çalışanlarının yüzde 57’si kadın olan bankamızda eşitliğe değer veren, eşit katılımı benimseyen ve başarıyı teşvik eden bir iş yeri kültürü geliştirmek ve bunu örnek uygulamalarla yaygınlaştırmaktır. Bizim için eşitlik aynı zamanda çalışanlarımızın getirdiği farklı bakış açılarını benimsemek ve bu farklı görüş ve fikirlerin maliyetinden faydalanmak demektir. Yayınlanan pek çok rapora göre, bugün dünyada devam etmesi uzun zaman alan uygulamaların, kadınların ekonomik eşitliğe ulaşması için 151 yıla ihtiyacı var. Öyle bir zamanımız yok. Bu nedenle daha eşit bir dünya için hem birey hem kurum hem de toplum olarak üzerimize düşen görevleri yerine getirmeli ve gerekli uygulamaları hızla hayata geçirmeliyiz.

Paydaşlarımıza toplumsal cinsiyete duyarlı bir bankacılık anlayışını yansıtabileceğimiz, toplumsal cinsiyete dayalı ön yargıların geçerli olmadığı, her bireyin eşit hak ve fırsatlara sahip olduğu, kadın ve erkeklerin sayısal olarak eşit temsilinin ötesinde bir kurum kültürünü yaygınlaştırmak ve sürdürmek. çalışanlarının yüzde 57’si kadın olan bankamızın Finansta ve diğer tüm alanlarda eşitlik için dönüşümü ve toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemekte ısrarcıyız, toplumumuzun refahını sağlamak için harekete geçtik. Banka olarak kadınların önceliklerini ve ihtiyaçlarını önemsiyor ve fırsat eşitliği politikasını bankamızın tüm iş birimlerinde destekleyeceğimizin altını çizmek istiyorum. Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki hassasiyetimiz doğrultusunda; Mevcut ve yeni başvuruları hassasiyetle değerlendiririz. Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer alan bir kurum olarak iş dünyasında örnek uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Bloomberg Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi bu yıl 50 ülke ve bölgede 11 farklı branşta 620 şirketin toplumsal cinsiyet eşitliği politikaları, toplumsal katılım, geliştirilen ürün ve hizmetler gibi alanlarda toplumsal cinsiyet eşitliğini nasıl desteklediğini ölçüyor. Endeks ayrıca şirketlerin uluslararası toplumsal cinsiyet eşitliği girişimlerine ve taahhütlerine imza atıp atmadığı gibi kriterleri de içeriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu