Haber

Silikon Vadisi milyonerleri burada yaşayacak: Kendi şehirlerini inşa ediyorlar

ABD’nin kuzey Kaliforniya eyaletinin kırsal kesiminde 2018 yılında büyük bir arazi satın alınmasının ardından komplo teorileri ortaya çıktı. Milyon dolarlık dev araziyle ilgili sır perdesi bu hafta kalktı. Silikon Vadisi’nden bir grup milyonerin sıfırdan bir şehir inşa etmek istediği ortaya çıktı. Peki bu ütopik şehir hakkında neler biliniyor? BBC Mundo’nun Los Angeles muhabiri Leire Sales şunu yazdı:

Silikon Vadisi’ndeki güçlü şirket yöneticilerinden oluşan bir grup, Sacramento ile San Francisco’nun ortasında, bugün büyükbaş hayvanların otlatıldığı tarım arazisi üzerinde bir şehir inşa etmek istiyor.

ARAÇLARA KAPALI ŞEHİR RÜYASI

Araçlara kapalı, yetişkinlerin ve çocukların bisiklete binebileceği, yeşil alanlarla ve teraslı restoranlarla dolu, etrafı orman, kır ve göllerle çevrili bir yer.

Hayalleri, sakinlerinin çevreyi koruduğu, erişilebilir konutların ve geniş istihdamın olduğu bir şehir yaratmaktır.

California Forever adlı bu projenin web sitesi şöyle diyor: “Çocuklarımızın bizi terk etmesine değil, yeni çalışanların ilgisini çekecek, yürünebilir mahallelere ve iyi maaşlı işlere sahip yeni bir topluluk yaratma fırsatımız var.”

Projenin arkasındaki küme, internet sitesinde yaptığı açıklamada, 800 milyon dolarlık anlaşmanın endişe, ilgi ve spekülasyon yaratmasını normal bulduklarını ve planlarının ayrıntılarını açıklamadan önce bölgedeki arazi alımını tamamlamayı beklediklerini ifade etti. Sürdürülebilir ve eksiksiz bir topluluğu kurtarın.”

Grup, bir sonraki planlarının bölge sakinleri, iş dünyası, tarım ve eğitim bölümü, sendikalar ve polis yetkilileri de dahil olmak üzere tüm taraflarla görüşmelerde bulunmak olduğunu söyledi.

Solano’da yaşayan binlerce kişi arasında anket yapılacağı, başvuru konseyinin oluşturulacağı ve bazı bölgelerde ofisler açılacağı kaydedildi.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu