Teknoloji

Tüm evrenin gezilebildiği harita çıkarıldı

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından tüm cihanın haritası çıkarıldı. “Bilinen tüm kozmosun genişliği” ortasında gezinmeyi sağlayan haritayı pahalandıran Johns Hopkins Üniversitesi, daha evvel yalnızca bilim insanlarının gördüğü “gerçekliği ve güzelliği” sergilemek için 20 yılı aşkın müddettir toplanan dataları birleştiren bir “evren dilimi”nin yaratıldığını lisana getirdi.

Halk TV’nin haberine nazaran, bu haritanın içinde beşerler, her biri milyarlarca yıldız ve gezegenle dolu 200 bin galaksinin gerçek pozisyonlarını ve renklerini temsil eden noktalardan oluşan renkli gökkuşağı spektrumuyla karşılaşıyor. Spektrumun genişliği, 13,7 milyar yıl öncesine, gözlemlenebilir kainatın sonuna kadar uzanıyor. “Kozmik Mikrodalga Arka Planı” olarak isimlendirilen bu imaj, büyük patlamadan sonra yayılan birinci ışık parlamasını tasvir ediyor.

Haritada yer alan bilgiler, Sloan Dijital Gökyüzü Gözlemevi tarafından elde edildi. Gerekli dataları toplamak için 15 yıl boyunca farklı pozisyonlarda gece imajları çekildi.

Gözlemlenebilir kainatın sonu. Fotoğraf: Brice Ménard

Johns Hopkins profesörü ve haritanın yaratıcısı Brice Ménard, büyürken astronomi fotoğraflarından ilham aldığını belirterek, “Dünyanın dört bir yanındaki astrofizikçiler yıllardır verileri analiz ediyor ve binlerce bilimsel makale ve keşfe ön ayak oluyor. Ancak hiç kimse güzel, bilimsel olarak doğru ve bilim insanı olmayan insanlar için erişilebilir bir harita oluşturmak için zaman ayırmadı. Buradaki amacımız herkese evrenin gerçekte neye benzediğini göstermek” dedi.

Ménard kelamlarına, “Bu haritada en altta sadece bir benek, bir pikseliz. Biz derken milyarlarca yıldız ve gezegene sahip galaksimiz Samanyolu’nu kastediyorum. Galaksi ya da galaksiler topluluğunun resimlerini görmeye alışkınız. Ancak bu haritanın gösterdiği şey çok ama çok farklı bir ölçekte” diye devam etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu