Haber

Turgay Erdem iddialara yanıt verdi: Siyasi linç girişimi sürüyor

Son günlerde basında yer alan tartışmalara yanıt veren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, Nilüfer Belediyesi’nin LGBT bireyler için bir merkezi olmadığını belirtti. Kampanyayla birlikte nefret suçunun işlendiğini söyleyen Fazilet, “Yaşanan siyasi bir linç girişimidir ve asıl hedef CHP’dir” dedi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca ve CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz ile birlikte sosyal medyada başlatılan karalama kampanyasına ilişkin basın açıklaması yaptı. Nilüfer Belediyesi Halkevi Basın Toplantı Salonu’nda düzenlenen açıklamaya Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcıları Zafer Yıldız, Osman Ayradilli, Remzi Çınar ve Mehmet Temirtaş ile CHP’li gençler de katıldı.

Son günlerde medya ve siyaset tarihine geçecek inanılmaz olaylar yaşadıklarını belirterek konuşmasına başlayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet, Nilüfer Belediyesi ve CHP’ye yönelik iftira iddialarına değindi. Akıl tutulması yaşandığını belirten Önder Fazilet, “Bir yerde düğmeye basıldı ve bir anda sosyal medyada, yandaş basında ve birçok internet yayınında aynı manşeti gördük. ‘CHP’li Nilüfer Belediyesi LGBT’ler için özel merkez kurdu’ başlıklı asılsız haber yayınlandı. Hemen yazılı açıklama yaptık ve iddiaların asılsız olduğunu söyledik. Bir kez daha vurguluyorum. Nilüfer Belediyesi’nin LGBT bireylere yönelik bir merkezi bulunmamaktadır.

Önder Fazilet, Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi’nin Nilüfer Gençlik Evi’nde gençler için Toplumsal Cinsiyet Çalıştayı düzenlediğini belirterek, söz konusu merkezin Nilüfer’de gençlerin eğitim faaliyetleri yürüttüğü bir yer olduğunu ve gençlere özel bir merkez olmadığını vurguladı. LGBT bireyler. Önder Fazilet konuşmasını şöyle sürdürdü: “Söz konusu çalıştayda; Toplumsal cinsiyet eşitliği, temel kavramlar, şiddet ve şiddet çabaları sistemleri gibi konuların yer aldığı bir eğitim verilmesi planlanmaktadır. Bunları anlattık ama buna rağmen karalama kampanyalarına devam ettiler. Nilüfer Kent Konseyi’ni ve Nilüfer Gençlik Evi’ni gündeme getirdiler ve bu provokasyonlar sonucunda kendilerine ‘ideal gençlik’ diyen bir grup Nilüfer Gençlik Evi’ne baskın düzenledi. Akabinde İçişleri Bakanlığı’nın hakkımızda soruşturma açacağını duyduk. Ardından Cumhuriyet Hanımları Derneği ve ülkücü gençler belediyemiz önünde tekbir getirerek bizleri kınayan açıklamalar yaptılar. Belediyemizin Eşitlik Birimi’ni “LGBT Uygulama Merkezi” olarak tanımlayıp eleştirdiler. Yani ne dersek diyelim sesimizi duyan olmadı. Akabinde bazı siyasi partiler ‘Bu merkez ahlaka aykırıdır’ diyerek bizi kınadı. Yani hala var olmayan bir merkez aracılığıyla kampanya yürütüyorlar.”

Eşitlik Birimi’nin sadece Nilüfer Belediyesi’ne özgü bir oluşum olmadığına değinen Önder Fazilet, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle birçok belediyede Eşitlik Birimleri kurulduğunu söyledi. Önder Fazilet, bu birimin toplumun farklı kesimlerine de toplumsal cinsiyet eğitimleri verdiğini belirterek, şöyle devam etti: “Her sabah bir cinayet haberiyle uyandığımız bir dönemde insanlara bu eğitimlerin verilmesi ne kadar doğal olabilir ki? kadın mı şiddet haberi mi? Öte yandan Milli Eğitim bünyesinde bile toplumsal cinsiyet eşitliği içerikli toplumsal düzenlemelerin yapıldığını biliyoruz. Bu gerçek bir iş çünkü gençleri şiddet kavramını sorgulamaya yöneltiyor. Ancak Nilüfer Belediyesi bunu yaparken bu tür siyasi karalama kampanyaları amaçlanmaktadır. Nilüfer Belediyesi güya gençleri eşcinselliğe teşvik ediyormuşçasına asılsız, kasıtlı, siyaset adına halkı yanıltarak toplum huzurunu bozacak yayınlar yapılıyor. Bunları reddediyor ve kınıyorum. Vatandaşlarımızdan bu saçma haberler üzerinden meclisteki karalama kampanyalarına alet olmamalarını ve gerçekleri sorgulamalarını rica ediyorum. Bu süreçte yanlısı basının manşetleri nasıl bir nefret suçu işlendiğinin kanıtıdır.”

Yaşananların siyasi bir linç girişimi olduğunu söyleyen Önder Fazilet, “Öyle görünüyor ki asıl hedef CHP” ifadesini kullandı. Önder Fazilet de İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili başlattığı ön soruşturma kapsamında müfettişlerin Nilüfer Belediyesi’ne geldiğini belirterek, “Dezenformasyon Yasası kapsamında bir girişiminiz olacak mı?” : “Artık zamanı geldi. Burada bir kabahat ihbarında bulununca ne yapılacağı Dezenformasyon Kanunu’nda belirlenecek. İçişleri Bakanlığı müfettişi de burada. Bu yayınları kendisine de ileteceğiz. Bakalım. Bu yayınları yasa gereği yapan kişiler hakkında ne gibi önlemler alınacağını sizlerle birlikte, bu da yasanın uygulamasının nasıl ilerleyeceğini ve hakkımızda yapılan yayınlarda nasıl bir karar alınacağını ortaya koyacaktır.”

CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, siyasi parti olarak her türlü eleştiriye açık olduklarını ancak hakaret ve sokak terörü söz konusu olduğunda haklı tepkilerini sergilediklerini söyledi. Yılmaz, bazı basın organlarında yer alan haberlerin manşetlerine de büyük tepki gösterdi. Tüm tarafları sağduyuya davet eden Yılmaz, Nilüfer’in bu formdaki haber ve saldırılarla gündem olmasını kabul etmediklerini ifade etti. CHP ilçe binası için belli bir grubun yazı yazdığını belirten Yılmaz, CHP Nilüfer Gençlik Kolları’nın bu duruma hemen ve ölçülü bir şekilde müdahale ettiğini belirtti. Dayanışma içinde kadın ve çocuklara karşı işlenen kabahatlerle herkesi gayrete çağıran Fırat Yılmaz, Nilüfer’deki sürecin yönetilemeyeceğini, iftira ve karalama kampanyalarıyla Nilüfer sokaklarının terörize edilemeyeceğini vurguladı. Fırat Yılmaz, “Süreci sonuna kadar ölçülü yöneteceğiz, hiçbir kavganın içinde hiçbir şekilde yer almayacağız. CHP Nilüfer ilçe teşkilatı olarak şiddete taraf değiliz” dedi.

Tartışmalara CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca da tepki gösterdi. Siyasi sorumluluğu olan ve değerli misyonlar üstlenmiş siyasetçilerin konu ile ilgili açıklamalarda bulunurken konu hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Karaca, şunları kaydetti: İçişleri Bakanlığı genelgesiyle birçok AKP belediyesi örnek çalışma yapıyor. Masa ortada. Saldırmalarına şaşırmadık. İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldıran bir siyasi anlayıştan farklı bir şey beklemiyoruz. Vatandaşlarımızın bu konuda sağduyulu olmalarını istiyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu