Haber

Ukrayna Dışişleri Bakanı: Şubat ayında bir “barış zirvesi” düzenlemeyi hedefliyoruz

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın yıldönümü olan şubat ayında bir “barış zirvesi” düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Kuleba, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin geçen hafta Washington’a yaptığı ziyaret ve Ukrayna-Rusya Savaşı hakkında Associated Press’e konuştu.

Savaşların diplomatik prosedürlerle sona erdiğini belirten Kuleba, Şubat ayında Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in moderatörlüğünde bir “barış zirvesi” düzenlemeyi hedeflediklerini söyledi.

Kuleba, Rusya’nın zirveye ulaşması için öncelikle “uluslararası bir mahkemede savaş suçlarının hesabını vermesi” gerektiğini vurguladı.

Rusya’nın barış görüşmelerine hazır olduğuna dair açıklamasının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Kuleba, “Savaş alanında yaptıkları bunun aksini kanıtlıyor” dedi. söz konusu.

Kuleba, 2023’te savaşı kazanmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına işaret ederek, diplomasinin bu süreçte değerli bir rol oynayacağına işaret etti.

Zelenskiy’in geçen hafta Washington’a yaptığı ziyaretin önemine işaret eden Kuleba, ABD’nin 6 aydan kısa bir süre içinde Ukrayna’ya vatman füze bataryaları yerleştirmeyi planladığını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu